Aylık arşivler: Şubat 2010

Öğrenciler Grafik Tasarımcılarla Buluşuyor, Tayyar ÖzkanTAYYAR ÖZKAN

1962 doğumlu.İlk çizimleri 1976-78 yıllarında yerel gazete ve dergilerde yayınlandı.1983’de Gazi Üniversitesi-Resim Bölümü Fakültesi’nden  mezun oldu.Öğrencilik yılları ve sonrası pek çok çocuk kitabı ve kutlama kartları resimlemeleri yaptı.Daha sonraki yıllarda dönemin mizah dergilerinde ve günlük gazetelerde çizdi.1989’da New York’a gitti. İlk yıllarda reklam ajanslarına birçok çizimler yaptı. Aynı yıllarda başlayan  tanınmış tekstil ve moda firmalarına yaptığı çizimlere halen devam etmektedir. T-shirt, boxer short, pijama, summer short ve iç çamaşırları üzerine, kadın erkek ve çocuk için sayısız desenler çizdi.  Bu seçkin firmalar arasında,Tommy Hilfiger, Chaps, Polo Ralph Lauren, Christian Dior, Joe Boxer, Intimo, Tiffany, Mavi Jeans vb. sayılabilir. 1993’de bir çizgi öyküsü Wold War 3’de yayınlandı.Aynı yıl halen zaman zaman devam eden popüler çizgi öyküsü CAVEMAN tanınmış uluslararası saygın dergi Heavy Metal’de yayın hayatına başladı. 1997’de New York’da NBM tarafından ilk Caveman albümü piyasaya çıktı. 1994’de Paradox/DC Comics için Joel Rose ve Amos Poe’niz yazdığı 282 sayfalık uzun öykü La Pacifica’yı çizdi. Daha sonra Vertigo/DC Comics için 4 sayılık The Dreaming serisini çiniledi. Aynı zamanda gene Paradox’da yayınlanan The BİG BOOK… serisinin her birinde çizimleri yer aldı. Erotik kitapları BUSHWHACKED, CAVE BANG  #1,#2, #3, #4, PET, FLESHPOT, LEWD MOANA ve ORİENT SEXPRESS #1, #2, #3, #4 1996-2000 yılları arasında Eros Comix tarafından yayınlandı. Ayrıca bazı çizimleri ABD’de Hustler, Screw, İspanya’da Penthous Comix, İtalya’da Blue, Hollanda’da Playhouse,Almanya’da Playtime vb. birçok magazinde görülmüştür. New York’da kendi kurduğu Caveman Publishing yayınevi altında 4 Caveman kitabı yayınladı. 1999’da Fransa’da 2L PRODUCTION’ın yayınladığı kalın kapaklı Caveman albümü tanınmış firma FNAC tarafından ayın kitabı seçilirken aynı yıl Caveman Fransız şaraplarına etiket oldu. 2001 ve 2007’de İspanya’da, 2006’da Hollanda’da Caveman albümleri çıktı. Türkiye’de Caveman, Car&ManYeni Yüzyıl, Radikal, Cumhuriyet, FHM, Esquire’de görev yaptı. Caveman ayrıca Çin’in üçüncü büyük gazetesi Guangzhou Daily ile Çin okurlarına ulaştı. Son yıllarda çocuklara yönelik animasyon projesi Junkidz (Çöplük Çocukları) ve Caveman animasyonu üzerinde çalışmaktadır. Junkidz günlük gazetelerde bant halinde yayınını sürdürmektedir. Yıllardır yaşadığı New York’da  School of Visiual Art adlı özel üniversitede bir süre çizgi roman ve desen dersleri de vermiştir.

tayyar@tayyarozkan.com

www.tayyarozkan.com

Haydarpaşa Lisesi öğrencilerine yönelik seminer

Konuşmacı :
Prof. Rifat ÇELEBİ (Sanat ve Tasarım Fak. Dekanı)

Yer :
Haydarpaşa Lisesi Seminer Odası / Koşuyolu
Doğuş Üniversitesi tanıtım etkinlikleri kapsamında Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Rifat ÇELEBİ 23 Şubat 2010 tarihinde 13.00-15.00 saatleri arasında Haydarpaşa Lisesi’nde bir seminer gerçekleştirmiştir.

Kendisi de Haydarpaşa Lisesi mezunları arasında olan Rifat Çelebi,  lise son sınıf öğrencileriyle sıcak bir sohbet ortamı yaratmıştır. Çelebi; üniversite kavramı, üniversite yaşamı, Doğuş Üniversitesi’nin vizyonu, eğitime katkıları, Sanat ve Tasarım Fakültesi bünyesindeki bölümler, bu bölümlerdeki eğitim olanakları gibi geniş bir yelpazeye sahip bir konuşma gerçekleştirmiştir. Öğrencilerin ilgisini çeken söyleşi sorularla da zenginleşmiş ve memnuniyet uyandırmıştır.

Ayrıca seminerin devamında Haydarpaşa Lisesi Sergi Holü’nde Mimarlık, İç Mimarlık, Grafik, Resim, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinin ortak katılımı ile Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğrenci İşleri Sergisi açılmıştır. Sergi bir hafta boyunca Haydarpaşa Lisesi öğrencileri tarafından ilgi ile izlenmiştir.

Haydarpaşa Lisesi’nde Sanat ve Tasarım Fakültesi Sergisi

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tanıtım etkinlikleri kapsamında, İstanbul’un önde gelen okullarından Haydarpaşa Lisesi’nde fakültemizin İç Mimarlık, Grafik, Resim, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık ve Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinden seçilen öğrenci çalışmalarından oluşan sergi lise öğrencileri tarafından ilgi ile izlenmiştir.

Sergi kapsamında Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Rifat ÇELEBİ, 23 Şubat 2010 tarihinde 13.00-15.00 saatleri arasında  bir seminer gerçekleştirmiştir. Çelebi; üniversite kavramı, üniversite yaşamı, Doğuş Üniversitesi’nin vizyonu, eğitime katkıları, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile bünyesindeki bölümler, bu bölümlerdeki eğitim olanakları gibi geniş bir konu yelpazesini içeren bir konuşma gerçekleştirmiştir. Öğrencilerin ilgisini çeken konuşma sorularla da zenginleşmiş ve memnuniyet yaratmıştır.

Alman Sanatçı Andreas Schwarzkopf D.Ü. Sanat Galerisinde “POWERPLAY” isimli sergisini açtı.

“İstanbul’daki izlenimlerim, bir mozaik gibi çok farklı renk ve özellikteki insan ve yapıların alışılmamış bir şekilde bütünlük oluşturmasından meydana geldi ve resimlerimde çok etkili oldu. Daha önceki çalışmalarımda görülen bütünlük içindeki kültürel ve yapısal figürlerin aksine İstanbul’un bu farklı yönü resimdeki çözümlemelerime yansıdı ve farklılıkların oluşturduğu birleşim kendi içinde farklılıkların bütünlüğü haline geldi.

İstanbul’daki görünümlerin belli bir stil veya geleneğe bağlı olmadan her birinin kendine özgü oluşu ve buna rağmen genel çerçevede aslında garipsenecek bir bütünlük oluşturması tamamen İstanbul’a özgü bir renkliliği göstermekte. Şehir içindeki insan, hayvan ve yaşam mekânlarına yansıyan farklılıklar ve bu farklılıkların kendi içindeki iktidar çatışmaları “POWERPLAY” konseptini oluşturdu. Dolayısıyla bu sergi bir kültürden başka bir kültüre bakarken hissedilen izlenimleri aktarmaktadır. Çalışmanın akışına gelince günlük rutinde izlediğim yol; sabah erken saatlerde Bakırköy, Beyoğlu, Tarlabaşı, Taksim yani Pera, Şişli, Beşiktaş, Eminönü, Eyüp, Üsküdar gibi semtlerde gözlemler yapıp öğleden sonraları bu gözlemlerin eskiz ve krokilere aktarılmasından oluştu. Bu sergiyi oluşturan eserler yaklaşık iki ay gibi bir sürede ortaya çıktı. Benim gözümden İstanbul şehri ve şehir içinde yaşanan güç oyunları çizgilerimle çalışmalarıma aktarıldı.”

Andreas Schwarzkopf


İletişim Etiği Üzerine

Üniversitemizin Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, “İletişim Etiği” dersi kapsamında bölüm öğrencilerinin katılımıyla 19 Şubat 2010 tarihinde bir söyleşi düzenlendi.

Konuşmacı: Fatih Karaca (KanalTürk Medya Grup Başkanı, RTÜK Eski Başkanı)

Düzenleyen: Öğr. Gör. Şükran Akpınar

Söyleşide, RTÜK, Medya Etiği ve Televizyon Programları ile İzleyici İlişkisi konuşuldu. Fatih Karaca, söyleşiden sonra öğrenci sorularını yanıtladı ve onlarla tecrübelerini paylaştı.

Özgün Baskı Resim Sergisi Doğuş Sanat Galerisinde açıldı.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR SERGİ DAHA: ÖZGÜN BASKI RESİM SERGİSİ
Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi bir sergiye daha kapılarını açıyor. 2 Şubat 2010 tarihinde açılacak olan sergide özgün baskı tekniklerinin örnekleri yer alacak. Özgün baskı resim konusunda Türkiye’nin isim yapmış sanatçılarının, eserleriyle katılacağı sergi 22 Şubat 2010 tarihine kadar açık kalacak ve tüm halkımız tarafından gezilebilecek. Doğuş Sanat Galerisi, Doğuş Üniversitesi’nin Hasanpaşa Yerleşkesi’nde yıl içinde gerçekleşen pek çok sergiye daha ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Katılımcı sanatçılar:

Anıl AYKAN, Atalay MANSUROĞLU, Atilla ATAR, Aydın AYAN, Çağlar DOĞRU, Çiğdem ERBİL, Çimen BAYBURTLU, Devabil KARA, Devrim ERBİL, Ercan VURAL, Ercüment KALMUK, Erdal KURUZU, Fevzi KARAKOÇ, İbrahim ÇİFTÇİOĞLU, Leyla HANCI, Memiş ASLAN, Merih AKÇAM, Mustafa ALTUNTAŞ, Sadık ALTINOK, Selçuk GÜNAY, Serap EYRENCİ, Süleyman Saim TEKCAN, Tanju DEMİRCİ.Zühtü MÜRİDOĞLU