Kategori arşivi: Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü hakkındaki yazılar.

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİMİZ, İLK FİLMİNDEN ÖDÜLLE DÖNDÜ.

 

“The Transporter”, “The Incredible Hulk” ve “Now You See Me”  filmleriyle tanınan ünlü Film Yönetmeni  Louis Leterrier’in jüri başkanı olduğu ; “Watch Dogs Film Fest” yarışmasında,  Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencimiz Muhammed Alparslan ÖZKARDEŞ, “Hacker or God” isimli filmiyle Türkiye 2. ncisiSeçildi.

 IMG-20161111-WA0064

“Watch Dogs Film Fest- Yaratıcı Video Yarışması’ , Dijital oyun tasarımı çatısında sanat, teknoloji ve eğlenceyi buluşturan yaklaşımıyla geliştirdiği oyunlar ile alanının öncüllerden biri olan yayımcı “Ubisoft Montreal” tarafından uluslararası alanda düzenlenmiştir.

Yarışmanın Türkiye ayağındaki jüri  üyeleleri arasında dünyaca ünlü yönetmen Lous Leterrier, Ubisoft Montreal  Watch Dogs 2’den Thomas Geffroyd  ve Jonathan Morin  yer aldı.

Senarist ve Yönetmenliğini Muhammed Alparslan ÖZKARDEŞ’in yaptığı  “Hacker or God” isimli kısa film, Watch Dogs Film Fest yarışmasında Türkiye 2.ncisi oldu.

Film de bilgisayar dünyasına meraklı bir gencin almış olduğu gizemli bir mesaj ile başlayan dijital  yolculuğu  ve yaşadıkları maceracı bir şekilde anlatılıyor.

Koordinatörlüğünü  Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden  Funda Savaş GÜN’ün üstlendiği “Hacker or God” Filmin Prodüktörlüğünü  Öğr.Gör Ekrem ÇELİKİZ, Görüntü Yönetmenliğini Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Merve GÜMÜŞGÖZ, Sanat Yönetmenliğini ise  Mehmet ÇİLİNGİR   üstlendi.

Filmin çekim ve yapımında DOU Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün Görüntü- Kurgu ve Fotoğraf Atölyeleri kullanılmış, Çekimlerinde “Fotoğraf ve Sinema Kulubü” öğrencileri de rol almıştır.

Haber: Öğr. Gör. Ekrem ÇELİKİZ

WhatsApp Image 2016-11-23 at 12.38.26 WhatsApp Image 2016-11-23 at 12.38.26 (2)

PROF. AYŞE ÖZEL’İN YENİ KİTABI ÇIKTI!

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Ayşe Özel’in “Örneklerle Estetik Eleştiri “isimli yeni kitabı okuyucuları ile buluştu.

ayse ozel

 

Örneklerle Estetik Eleştiri kitabı, sanat üzerine geliştirilen kuramsal temeller ve değişik yaklaşımlar doğrultusunda, yazın sanatından ve plastik sanatlardan seçilen örneklerden hareketle; sanat yapıtının kendine özgü, yapısal ve estetik niteliklerini kavrama ve öğrenme süreçlerini kolaylaştırma, özellikle yaratıcı bireylerin gelişimlerine katkıda bulunma amacıyla yazıldı.

Edebiyat ve Plastik Sanatlar alanında seçilen yapıtların kendi bilgisi üzerinden, ilkin o ürünün sanat olup olmadığı araştırıldı. Eğer sanat ise; ‘Ne kadar sanat?’ sorusu sorularak, bir değerlendirilmeye gidildi.

İkinci olarak da; yapıtı anlama ve tanıma amacıyla, yapıtta varolanların bilgisinden hareketle, ‘Bana ne anlatıyor?’, ‘Nasıl anlatıyor?’ sorularına verilen yanıtlarla, estetik şiddet ve etkiye bakılarak, yapıtın iletisi ve bu iletiyi aktarış biçimi üzerine estetik bir kaygı yaratıp yaratmadığı üzerinde duruldu.

Bunun bilincinde olarak, sanat yapıtıyla karşı karşıya gelen ya da sanatı kavramaya çalışan alıcının doğru değerlendirme yapabilmesi, özellikle sanat eğitimi öğrencilerinin bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi açısından, bu kitapta; Estetik ve Temel Kuramları kitabımı destekler nitelikte, sanat eserlerinin estetik analizlerine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiş ve evrensel ölçütte bir estetiğin yakalanabilmesi amaçlanmıştır.

Sanat, estetik ve felsefeye ilgi duyan akademisyen ve uygulamacılara yol gösteren toparlayıcı bir çalışma olup herkese katkı sağlayıcı bir eserdir.

                                                    Yazar: Prof.Ayşe Özel

                                                    Editör:Çimen Bayburtlu

                                                    Kapak Tasarım:Serdar Bayburtlu

                                                    Sayfa Düzeni: Ütopya

                                                   Yayınevi: Ütopya Yayınları

                                                    Sayfa sayısı: 220

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN YÜKSEK LİSANS SEVİNCİ 

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden 2015-2016 Eğitim-Öğretim yalında mezun olan öğrencilerimizden  Sena Katırcı;  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Reklamcılık ve Tanıtım Ana bilim dalında,

Pırıl Yurdakoş’ ise Doğuş Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Ana bilim dalında Yüksek Lisans öğrencisi olarak öğrenim görmeye hak kazandı.

Öğrencilerimize Yüksek Lisans öğrenimleri boyunca başarılar diliyoruz.

Funda Savaş Gün

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü

Bölüm Başkanı

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ORYANTASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2016-2017 eğitim öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim  Tasarımı Bölümüne yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik oryantasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümünün rektörlük binasında bulunan kurgu atölyelerinde gerçekleştirilen toplantıya Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş Gün ve bölüm hocaları Prof.Ayşe Özel, Yrd.Doç.Mustafa Bülbül, Öğr.Gör.Ekrem  Çelikiz, Araş.Gör Ayşegül Kesirli katıldı.

Toplantıda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerine bölüm hocaları tarafından lisans eğitim süreci, Staj programları ve Erasmus programları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencilerine ayrıca mezuniyet sonrası kariyer olanakları hakkında da kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Görsel İletişim Tasarımı IMG_1583IMG_1581

HEYECAN DOĞUŞ’TA

Türkiye’de reklam alanında en prestijli ödül olan ve Reklamcılık Vakfı tarafından organize edilen “Kırmızı Basında En iyiler Reklam Ödülleri “sahiplerini buluyor.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı ile Grafik bölümü öğrencilerinin projeleri, Genç Kırmızı Ödülleri yarışmasında finale kaldı.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri   Ferbars Ünal ve Burak Kaya “Seyirci Kalma” isimli projesi ile Grafik Bölümü Öğrencileri Gizem Aydemir, Enise Mutlu, Tuba Güneş, Tuğçe Sivri, Kübra Nur Kahraman, Yasin Parlak ve Merve Yılmaz     “Kalemtıraş” isimli eseriyle finalist oldu.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım  Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş GÜN  koordinatörlüğünde  üniversitemizden de her yıl yarışmaya katılım sağlanıyor.  Prof.Dr.Funda Savaş Gün, aynı zamanda  “Genç Kırmızı Ödülleri   yarışmasında akademik jüri olarak yer alıyor.

Grafik bölümü Öğretim  Görevlisi Ezgi KARAATA’da okulumuz bünyesinde bu yarışma ile  ilgili olarak danışmanlık yapıyor.

Türkiye genelinde 29 üniversitenin 40 fakültesinden 344 öğrencinin yer aldığı 132 ekibin katıldığı 8.Genç Kırmızı Ödüllerinde akademisyenler jürisinin değerlendirmesi tamamlandı.  Bu değerlendirmede en yüksek puanı alan ilk %10’luk dilime giren çalışmaların yer aldığı “kısa liste” oluştu. Kısa listeye 29 çalışma girme başarısı gösterdi.

Kısa liste 12 Mayıs 2016 Perşembe günü Adana’da toplanacak olan, başkanlığını Y&R Brands İstanbul’un CEO’su Arzu Ünal’ın yapacağı, Kırmızı-Uluslararası Adana Film Festivali Afiş Yarışması jürisine sunulacak.

Kırmızı jürisi kısa liste içinden beş finalisti ve bu finalistler arasından ödül sahibi ilk 3ü seçecek.

Sonuçlar, 26 Mayıs 2016 Perşembe akşamı Zorlu PSM, İstanbul’da düzenlenecek 13.Kırmızı Ödül Töreninde açıklanacak.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

image003 image004Print

ULUSLARARASI EDEBİYAT ve TOPLUM  SEMPOZYUMU

Bartın Üniversitesi ile TC. Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ortaklığında gerçekleştirilen Uluslararası Edebiyat  ve Toplum Sempozyumuna Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Özel, “Bilge Karasu’nun Göçmüş Kediler Bahçesi’ne Teknik ve Estetik Yaklaşım” konulu bildirisi ile  katıldı.

Prof. Ayşe Özel, uluslararası sempozyumda aynı zamanda oturum başkanı olarak görev aldı.

Sempozyumda Türkiye ve yurtdışından çok sayıda akademisyen yer aldı.

ayse hoca 3 ayse hoca 5ayşe hoca1

HABER: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Mustafa Bülbül yapım ve yönetmenliğini yaptığı belgesel filmlerin ilk gösterimini Üniversitemizde gerçekleştirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Saraylar ile Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğinde gerçekleştirilen, “Altın Eller Altın Ustalar:Çömlekçi Hasan Usta” ve “Fabrika-i Hümayun:Yıldız Porselen” isimli belgesel filmlerin ilk gösterimleri 27 Nisan 2016 tarihinde Üniversitemiz Gözaçan Sanat ve Kültür Merkezinde yapıldı. Film gösteriminden sonra düzenlenen söyleşide yapımcı ve yönetmen Mustafa Bülbül ile filmde yer alan çömlekçi Rıfat Usta, ressam Elvan İzli ve seramik sanatçısı Emilge Cimilli izleyicilerden gelen konuyla ilgili soruları  cevaplandırdılar. Öğretim üyeleri, öğrenciler ve konukların katıldığı etkinliğin devamında görüntü yönetmenliğini Mustafa Bülbül’ün yaptığı, el sanatı ustalarından oluşan “Altın Eller Altın Ustalar” isimli Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapıldı. Fotoğraf sergisini gezen konuklar el sanatları hakkında bilgiler aldılar.

“Çömlekçi Hasan Usta”

https://www.youtube.com/watch?v=lbLKEG_JFsw

“Yıldız Porselen”

https://www.youtube.com/watch?v=dw1nzM6bn1E

01 02 03 04

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)’den Doğuş Üniversitesi’ne Anlamlı Ziyaret

saglıklı fikirler

SETEM tarafından düzenlenen “Sağlıklı Fikirler” senaryo yarışması kapsamında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri ile Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği yetkilileri söyleşide bir araya geldiler.

Söyleşide SETEM başkanı Mehmet Güleryüz ve SETEM kurucusu senarist Feza SINAR, yarışma hakkında katılımcılara kapsamlı bilgiler verdi.

Sinema ve Televizyon dünyası ile ilgili öğrencilerle karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Mustafa Bülbül’ün ev sahipliğinde yapılan söyleşiye Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Söyleşiye Görsel iletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün ve Öğr. Gör. Ekrem Çelikiz de katıldı.

SETEM tarafından düzenlenen; tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılıklarına yönelik bilinçlendirme ve farkındalık uyandırmayı amaçlayan senaryo yarışmasında her kategoriden ayrı ayrı ilk üç seçilecek. Yarışma sonunda dereceye giren senaryoların SETEM tarafından çekimleri yapılacak. İSTKA tarafından desteklenen “Sağlıklı Fikirler” projesi Yeşilay işbirliği ve danışmanlığıyla gerçekleşiyor.

Başvuruların 31 Mart 2016 tarihinde sona ereceği senaryo yarışmasında senaryolardan, profesyonel jüri tarafından yarışma konusuna uygun olarak en etkili ve özgün hikayeye sahip, prodüksiyon açısından uygulanabilecek özellikte toplamda 12 adet seçilecek.

Değerlendirme sonuçları 2 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak.

Yarışmada tüm kategorilerde ilk üçe girecek eserlere verilecek olan telifler ise şu şekilde; birincilere 3.000 TL, ikincilere 2.000 TL, üçüncülere ise 1.000 TL verilecek.

 

ANİMASYON VE GÖRSEL EFEKT PANELİ

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında bu hafta medya sektöründe 3D artist ikizleri olarak tanınan Hasan ve Hüseyin Karaaslan’ı “Animasyon ve Görsel Efekt” konulu panelde konuk etti.

Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür Merkezi’nde; Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün’ün koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Animasyon dersleri veren Öğretim Görevlisi Ersin Kozan moderatörlük yaptı.

Panelde, Animasyon ve Görsel Efekt hakkında öğrencilere kapsamlı bilgiler verildi, Görsel Efekt ve Animasyon teknikleri kullanılarak hazırlanan kısa filmler gösterildi.

Pixel House şirketinde çalışan, Fetih 1453 filminin Animasyonlarını hazırlayan Hasan Karaaslan ve Hüseyin Karaaslan da Animasyon Teknikleri, Animasyon sektörünün geleceği hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen panel sonunda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün, katılımcılara Doğuş Üniversitesi adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL

IMG_7339

Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinin Erasmus Programı kapsamında Belçika ziyaretleri

Belçika 078.

Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden  Prof. Nazan Erkmen, Prof. Ayşe Özel ve Yrd. Doç. Mustafa Bülbül 27 Nisan-1 Mayıs 2015 tarihleri arasında Erasmus Programı Ders Verme Hareketliliği kapsamında “Académie des Beaux-Arts de Tournai Belgium”da ders  ve konferans  verdiler; uygulama çalışmaları yaptılar.

Üniversitemiz ile “Académie des Beaux-Arts de Tournai Belgium” arasındaki  Erasmus Programı “Ders Verme Hareketliliği” çerçevesinde  Tournai Akademisi ile  27 Nisan -1 Mayıs 2015 tarihleri arasında çalışmalara başlandı. Tournai Fakültesi  Dekanı Prof. Bernard Bay, Kongo Güzel Sanatlar Fakültesinden gelen  yöneticiler ve öğretim üyeleri ile bir tanışma toplantısı düzenleyerek, kurumlarını ve yapılan çalışmalar hakkında öğretim üyelerine bilgi sundu.

Prof. Nazan Erkmen “Turkish Illustration Art” başlıklı konferansını 27 Nisan 2015 tarihinde, kalabalık bir öğrenci ve öğretim üyeleri nezdinde verdi. İlgi ile izlenen konferansta  Prof. Erkmen Türk minyatür sanatına Pers, Mısır, İran, Hint  ve Mani  sanatının etkilerini görselleri ile  anlatarak, Osmanlı ve Selçuklu sanatının doruktaki eserlerinden  Kelile ve Dimne, Hariri Makamat, Varaka ile Gülşah, Kitab el-Haflaifi gibi yazmaları, Fatih Sultan Mehmet dönemi, Lale Devri ve  Levni minyatürlerini, Mehmet Siyah Kalem gibi ustaların çalışmalarını tanıtarak, Tanzimat dönemi illüstrasyonlarından günümüz illüstrasyon sanatına gelerek kapsamlı bilgi sundu. Konferansın sonunda Prof Erkmen’in kendi özgün illüstrasyon çalışmaları ayrıca  beğeni topladı.

28 Nisan 2014 tarihinde  Grafik, Resim ve İllustrasyon Bölümü öğrencileriyle birlikte yapılan çalıştayda Prof. Nazan Erkmen  kağıt kesme tekniğini öğreterek, bizzat öğrencilerle birlikte çalıştı. Prof. Ayşe Özel ve Marmara Üniversitesi’nden Doç. Pesent Doğan’da bu teknik hakkında bilgiler vererek, öğrencileri yönlendirdiler. Ortaya çıkan çalışma Erasmus Başkanı Prof. Thomas Boucart’ın beğenisi üzerine fakülteye armağan edildi. Dersin sonunda öğrencilere Doğuş Üniversitesi ile ilgili broşürler ve tanıtım objeleri dağıtıldı.

29 Nisan’da  Yrd Doç. Mustafa Bülbül’ün yapıtı olan “Kestaneden Tekneye” isimli belgesel film öğrencilere gösterildi. Ardından  Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” isimli Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan filmi izlenime sunuldu. Gösterim sonunda öğrencilerle yapılan söyleşide, filmlerin biçim ve içerik yönünden özellikleri ve Türk Sinemasının günümüzde kazandığı başarılar öğrencilerle paylaşıldı. Öğrencilerin, filmlerde kullanılan anlatım dilini anlamaya yönelik soruları,  filmleri ciddiyetle ve ilgiyle izlediklerini göstermiştir.

İzleyen  günlerde Erasmus Koordinatörü ve diğer bölüm başkanları Brüksel’de Belçika Royal Museum of Art ve diğer müzeler ile Tournai Sanat Müzesini öğretim üyelerimize  gezdirdiler ve kentin diğer kültürel yapılarını tanıttılar. Tournai öğretim üyeleri Fakültemizi ziyaret edeceklerini ve birlikte çalışmalar yürütebileceğimizi belirttiler.