Kategori arşivi: Öğrencilerden

Öğrencilerimizden gelen yazılar.

12,5 Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması

12.5 Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması

12.5 Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması

6 Mayıs 2017 tarihinde Beykent Üniversitesi’nde 12,5 Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması düzenlenecektir. Etkinlik kapsamında yer alan atölye çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiler organizasyonun web sitesinde yer almaktadır. Atölyelere katılım, kayıt ve bilgi için Doğuş Üniversitesi’nden görevli İç Mimarlık Bölümü öğrencisi İrem Acemoğlu’nun 1443011@dogus.edu.tr adresine e-posta yoluyla ulaşılabilir.

Organizasyon Web Sitesi : http://www.12-5uiob.com/

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde “Sinema ve Televizyonda Makyaj Atölyesi ve Canlandırma Film Gösterimi” Gerçekleşti

DI0A5346

Fakültemizin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Yrd. Doç. Mustafa Bülbül’ün Kısa Film Yapımı ile Öğr. Gör. Can Diker’in Televizyonda Kayıt ve Montaj dersleri kapsamında Doç. Süreyya Temel ile Canlandırma Film Gösterimi ve Makyaj Atölyeleri gerçekleşti. Bu kapsamda öğrenciler, Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Süreyya Temel’den canlandırma filmlerin oluşumu hakkında temel bilgi alıp canlandırma film izlerken, aynı zamanda makyaj atölyesinde de uygulama yaparak yaşlandırma, yaralanma gibi efektlerin oluşumuna atölye kapsamında dahil olmuşlardır. Değerli katkıları ve paylaştığı bilgiler için Doç. Süreyya Temel’e fakültemiz ve bölümümüz adına, katılan öğrencilerimize de destekleri için teşekkür ederiz.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü İKSV 2’nci Tasarım Bienali’ne “Seksek” adlı filmle katıldı

sinemaatolyesi-DÜ-İKSV

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi İKSV Tasarım Bienali Akademi Programına; Görsel İletişim Tasarımı Bölümü “Seksek” adlı kısa film ile katıldı. “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” konseptiyle hazırlanan “Seksek” adlı filmin senarist ve yönetmeni Grafik Bölümü 2nci sınıf öğrencisi Gökcem Yazıcı, görüntü yönetmeni ve kurgu Mehmet Can Yüksel, Kamera Asistanı Selin Gizem Yüksel, senaristi Kerem Şahintürk, müziği Evgeny Grinko, asistanı Grafik Bölümü 2nci sınıf öğrencisi Naz Arda Kunt olmuştur.  Çocuk oyunculuğu Naz Hacı Zekeriyaoğlu, Danışmanlığı ise Yrd. Doç. Mustafa Bülbül yapmıştır. Film Fakültede ve IKSV Antrepo 7’de 1 Kasım – 17 Aralık 2014 tarihleri arasında gösterime sunulacaktır.

sinemaatolyesi-DÜ-İKSV (2)

Öğrencimiz Basri Gündoğdu, dünyaca ünlü Domus Academy’nin ‘Product Design’ Yüksek Lisans Programına Kabul Edildi

immib123

Fakültemiz öğrencilerinden Basri Gündoğdu, “Resim” ve “Endüstri Ürünleri Tasarımı” bölümlerinde ÇAP, “Grafik” bölümünde ise yandal eğitimi almakta olup, 2013-2014 öğretim döneminin son 6 aylık dönemde; Üniversitemizin TETÖP(Endüstriyel Tasarım Öğrencileri Platformu) Temsilcisi olmuş ve Hilton Oteli’ndeki “All Design –İstanbul'”da görev almıştır . “Uçuk Kaçık Giysiler” Yarışmasında  “Ayıbkabı” adlı giysi tasarımıyla birincilik kazanmış”, ayrıca Kaydırak Tasarımında “Muzi” adlı tasarımıyla Üçüncülük “, İMMİB in Ulusal Yarışmasında Plastik Ürün Tasarımında “Armadilo” adlı tasarımıyla Birincilik ödülü  almış;  aynı zamanda Elektrikli Küçük Aletlerde “Greenlight” adlı tasarımıyla İMMİB kuruluşunca ürünü  sergilenmeye layık görülmüştür. Geçtiğimiz ay içinde de Kredi Kayıt Bürosunun düzenlediği “Hayal Edin Gerçekleştirelim” adlı ulusal yarışmada “Mavi Mekanlar” adlı engellilere yönelik projesi Toplumsal Kategoride İkincilik ödülüne layık görülmüştür.  İMMİB Kuruluşunca Eğitim Bursu hakkı tanınmış ve ön elemeler sonucunda Mayıs ayında Milano’da yer alan ünlü İtalyan tasarım okulu  Domus Academy “Product Design” Master Programına tam burslu olarak ön kabulü gerçekleşmiştir. Grafik alanında “Balonum Kaçtı” adlı bir masal kitabı yazmış ve kitabının çizerliğini bizzat yapmıştır.  Okulumuz duvarına bu kitaptaki karakterlerden oluşan bir de çizimi tamamlamıştır. Aynı karakterlerle linolyum baskı ve  ahşap baskıdan oluşan bir dizi seri özgün baskıyı da tamamlamıştır. Yine aynı dönem içinde “Çocuk Evlilikleri” Afiş yarışmasında bir çalışması sergilenmeye değer görülmüştür. Çanakkale Savaşının yıl dönümünde konuşmacı olarak  “Atatürk’ün Saatleri” ni anlatmış, ayrıca okulumuz Tiyatro Kulübünün bu yıl  sergilediği  “Tartuffe” adlı oyunda “Cleante” karakteriyle vakıf ve devlet üniversitelerinde, özel kuruluşlarda ve şehir tiyatrolarında oynamış ve okulun tanıtımına katkıda bulunmuş ve de 5. Tiyatro Festivalinde ve 4. Gençlik Tiyatro Festivalinde görev almıştır. Aynı zamanda Fakültemiz öğretim görevlisi Syaın Enis Fosforoğlu’nun bizzat yazıp yönettiği Çocuk Oyununda da bizzat rol almıştır. Halen Sanat Tasarım Fakültesinde üç bölümde yüksek performans ve başarıyla eğitim gören   öğrencimizi içtenlikle  kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğrenci Sergisi Açıldı / Polin Su Parkları Aş – Entas Sanayii İşbirliği Ödülleri Verildi

sDI0A2189

Sanat ve  Tasarım  Fakültesi değerli öğrencileri  17 Şubat 2014  arasında H Blok Sanat Galerisinde sergi açtılar.  Resim, İç Mimarlık, Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Grafik Bölümü ve Erasmus  öğrencilerinin  güz dönemi eğitim çalışmaları üniversite mensuplarına tanıtıldı.

2013-2014 Güz Döneminde Polin Su Parkları A.Ş. ile birlikte Üniversite Sanayi İşbirliği kapsamında Yrd. Doç. Dr. Dilek Hocaoğlu ve Tasarımcı Barış Altındağ’ın yürütücülüğünü yaptığı “Su Kaydırakları” proje çalışmaları da 17 Şubat 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde yapılan Öğrenci İşleri Sergisinde yer aldı.  Polin firması Tasarım Müdürü Bilge Pakiş, Satış ve Tasarım Direktörü Kubilay Alpdoğan ve bölümümüz 2010 yılı mezunu ve aynı zamanda firmanın Endüstriyel Tasarımcısı Onur Helvacıoğlu’nun katıldığı sergide projede başarılı bulunan 3 proje ödüllendirildi. Projede ödül alan  öğrencilerimiz Volkan Kuş, Orhan Fırıncıoğlu ve Basri Gündoğdu’yu ve bu projeye katılan tüm öğrencilerimizi  kutlarız. Ödüller Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ataç Soysal, Dekan Prof. Nazan Erkmen ve Polin firması Tasarım Müdürü Sayın Bilge Pakiş tarafından verildi.

1. lik  Ödülü  : Volkan Kuş

Volkan Kus

2. lik Ödülü  : Orhan Fırıncıoğlu

PAFTA 4

3.lük Ödülü : Basri Gündoğdu

SAMSUNG

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi 2012 – 2013 Akademik Yılı Diploma Töreni 1 Temmuz 2013 Tarihinde Gerçekleşti

PG8B7584Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi bu yıl 5nci Dönem mezunlarını  uğurladı.  Onur konuşmacısı  değerli yazar, sosyolog ve eğitimci Erdal Atabek’in  Yüce Önder Mustafa Kemal  Atatürk’ün Cumhuriyet tarihindeki  doldurulamaz önemli varlığı  ve Cumhuriyetin kazanımları ile ilgili konuşması, Dekan Prof. Nazan Erkmen’in  sanatın toplum içerisindeki önemli yeri  ve sanatın  ulusun yükselişindeki rolüne değinen konuşması, Rektör Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu’nun konuşmasında yer alan  sanat ve tasarıma verdiği değer, izleyenler tarafından alkışlarla karşılandı. Törende yıl içerisinde öğrenciler tarafından tasarımları yapılan ve yarışmada derece alan ilginç şapka tasarımları, bir defile ile izleyicilere sunuldu.  Bu yıl Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi  İç Mimarlık Bölümünden 34 öğrenci, Mimarlık Bölümünden 70 öğrenci, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden 20 öğrenci,   Grafik Bölümünden 14 öğrenci, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden  11 öğrenci  ve Resim Bölümünden 4 öğrenci mezun oldu.

PG8B7376

Archi-Doğuş Kulübü 26-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Kapadokya Gezisi düzenledi

1

Archi-Doğuş Kulübü’nün düzenlediği Kapadokya Gezisi, Mimarlık, İç Mimarlık, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden öğrencilerinin ve Yrd.Doç.Dr. Sıla Durhan’ın katılımı ile 26-28 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşti.

Gezide Ağzıkarahan Kervansarayı; Uçhisar Kalesi, Göreme Vadisi ve vadi içinde yer alan Kızlar Manastırı, St. Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise,  Elmalı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Tokalı Kilise; Zelve Vadisi; Üç Güzeller Peribacaları; Güvercinlik Vadisi; Sinasos; Ürgüp; Derinkuyu Yeraltı Şehri; Avanos; Narlıgöl (Krater Gölü), Ihlara Vadisi ve vadi içinde yer alan Ağaçaltı Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Sümbüllü Kilise; Tuz Gölü ziyaret edilerek bir rehber eşliğinde gezildi.

Yararlı olduğu kadar eğlenceli de geçen gezi güzel izler bıraktı.

3

2

01

6

DSCF1835 DSCF1769

5

DSCF1909

DSCF1761

428670_10151557898484709_1351283611_n

321480_10151557917179709_343315961_n

8

4

DSCF1972

DSCF1970

DSCF1949

DSCF1933

Doğuş Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi – Kadıköy Belediyesi İşbirliği İle Düzenlenen “Hayvanları Koruyalım” Sosyal Sorumluluk Projesi Sonuçlandı

 Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından liseli öğrenciler arasında sanatı desteklemek, gençliğin sanata olan ilgisini arttırmak, yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla başlatılan, aynı zamanda gençler tarafından üretilen sanat ürünlerinin bir sosyal  sorumluluk projesi   olarak  “Kostümünü Yarat Hayvanlara Can Kat” sloganı altında  yapılan  yarışma sonuçlandı. 7 Ekim 2012 tarihinde Kadıköy Belediyesi Kalamış Parkında yapılan yarışmayı katılımcı lise öğrencileri, hayvan dostları ve kalabalık bir izleyici kitlesi izledi. Liseli öğrencilerin tasarladıkları rengarenk kostümler, Hayvanları Koruma Derneği mensupları ve başkanları, Hayvan dostlarının varlığı ve kediye boyanmış renkli yüzleri ile çocuklar, sahiplerinin ve Kadıköy Belediyesi Veterinerliği tarafından sahiplenilmek üzere getirilen hayvanlar da bu önemli güne ayrı bir anlam yüklemekteydi.

 

Açılış konuşmasını Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Av. Selami Öztürk yaptı. Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı Prof.Nazan Erkmen ve fakültenin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi, Türk Sinemasının ünlü ismi Ediz Hun, Fakülte öğrencilerini temsilen Resim Bölümü son sınıf öğrencisi Yasemin Zini birer hayvan dostu olarak hayvan sevgisini aşılayan konuşmaları ile ilgi çektiler.

Yarışmaya Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi, Bilfen Anadolu  Lisesi, İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Anabilim Anadolu Lisesi, Prof. Faik Somer Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri katıldılar.

Yarışmanın birincisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesinden “Flamingo” adlı eseri ile İrem Nur Kamış,

 İkincilik Ödülü : Prof. Faik Somer Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencisi “Fil” adlı yapıtı ile Hüseyin Can Karakoç,

Üçüncülük Ödülü Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencisi “Baykuş” adlı yapıtı ile Eda Bayburtlu

Kazanan öğrencilerin ödüllerini bu yarışmaya gönüllü olarak sponsor olan Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü öğretim görevlisi Ege Basım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ramazan Güven takdim etti.

İspanya, Alicante Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim Üyesi Prof. Javier Sanchez Merina Fakültemizde Eğitim Verdi

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı tarafından İspanya, Alicante Üniversitesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Javier Sanchez Merina ile kurulan  işbirliği sonucunda  13-14 Nisan 2012 tarihlerinde  fakültemizde bir çalışma gerçekleştirildi. Mimarlık Bölümü öğrencileri ile yapılan çalışma“ Mimarlık ve Cinsiyet” başlıklı   konferans ile başladı. Prof. Merina, 2010-2011 ders yılında Alicante Üniversitesi’nde, Mimari Proje dersi kapsamında  ile   “Mimarlık ve Cinsiyet”  konusunda   yoğun bir çalışma gerçekleştirmiş,ayrıca bu çalışmalarına öğrencileri ile birlikte bir süre önce İstanbul’da devam etmiştir. Prof. Merina, İstanbul’un  cinsiyet ve mekan bağlamında özellikle seçilmiş bir kent olup, 40 İspanyol öğrencinin  kenti, kentin dinamiklerini ve seçilen mekanları yerinde inceleme olanağı bulduğunu belirtmiştir. Bu anlamda Prof. Merina’nın aktardığı projeler, cinsiyet ve mekan anlamında ‘deneyim’ üzerinden ilerleyen yeni bir yönteme dair tartışma başlamasına zemin hazırladı. Prof. Merina  İstanbul’da öğrencileri ile birlikte yaptıkları çalışmalarla ilgili görselleri öğrencilere barkovizyon aracılığı ile sundu. Çalışmaya katılan öğrenciler  keyifli ve ilginç bir çalıştaya katılma fırsatını elde ettiler.

“Mimarlık ve C insiyet” başlıklı konferansın ardından Prof. Javier’in asistanı Duygu Mersin (UPC BarcelonaTech), Yrd.Doç.Dr.Sıla Durhan, Ar.Gör. Betül Orbey ve Araş.Gör. Özge Erkan ve 19 öğrencinin katılımı ile workshop çalışmalarına başlanıldı. Mimarlık Bölümü öğrencileri Malik Karani Arslan, Havvanur Taşkın, Mehmet Ali Kaba, İrem Apaydın, İzzet Okut, Rengin Sınanmış, Büşra Balcı, Öznur Karadeniz, Gamze Koç, Didem Beşikçi, Gözde Bergüzar Ersoylu, Aylin Akdağlı, Kemal Alkılıç, Ayşe Asli Akbulut, Evser Koyunbaba, Öznur Fırat, Merve Demir, Hasan Aydın, Kübra Özer çalışmaya katıldılar.Workshop’ın  amacı, öğrencilerin cinsiyet kavramı ile ilgili sorunlarına bir “mikro- mimarlık ürünü”  ile yaklaşmalarını sağlamak idi.   Cinsiyet kavramının mimarlık ürünlerini etkileyip etkilemediği,  mimarlığın toplumsal temalarla nasıl bir ilişki kurabileceği tartışmaya açıldı. Prof. Merina, bu anlamda her öğrencinin kendi bedeni üzerinde 1/1 ölçekte uygulayabileceği, “mikro mimarlık” ürününü, öğrencinin  amacına yönelik projeye uygun bir  tasarıma   dönüştürebilme gücüne sahip, yaratıma ve yoruma açık  br ürün olarak  tanımladı. Konu ile ilgili olarak cinsiyet temasına yaklaşım olgusunun  pozitif, ya da negatif ayrımcılık olarak değil, mimarlık aracılığı ile cinsiyetler arasında bir entegrasyon sağlayan bir kavram  olarak belirlendi.

Öğrenciler üçer-dörder kişilik gruplara ayrılarak kendi bedenleri ve çevresiyle ilişki kurarak, cinsiyet kavramının toplumsal boyutlarını  içerecek  bir mikro- mimarlık ürünü elde etmek üzere fikirler geliştirdiler. Atölyede gerçekleştirilen tartışmaların ardından   ilk prototipler oluşturulmaya başlandı. İlk günün sonunda çeşitli eskizler, ifade teknikleri ve malzemeler kullanılarak ön hazırlıklar tamamlandı, ikinci gün ise öğrenciler malzeme kararlarını vererek,  tasarlamaya devam ettiler.Tüm tasarımlar 1/1 ölçekli olarak bedenler üzerinde geliştirildi.6 ayrı grup tarafından gerçekleştirilen tasarımlar :İlk grup kendi deneyimleri üzerinden sorunsallaştırdıkları gece sokaklarda yürümekten çekinen kadın figürünü ele aldı. İkinci grup stadyum, konser gibi alanların girişinde ve çıkışında yaşanan izdihama karşı her iki cinsi de koruma amacı ile proje yaptı. Üçüncü grup  fiziksel iletişim ile tasarlanacak bir model geliştirdi. Dördüncü grup  renksiz ve eril olarak değerlendirdikleri kentsel peyzaja yayılabilecek bir model üzerinden ilerledi. Beşinci grup  emziren bir annenin kamusal mekandaki konforuna yönelik çalışmalar geliştirdi. Altıncı grup ev-içi alanlardan mutfağı, eşler arasında bir iletişim ve birlikte olma mekanına dönüştürme üzerinde odaklandı.

Öğrencilerin kendi deneyimlerinden yola çıkarak problem olarak gördükleri ve bu içerik içerisinde  cinsiyet temasını ele alan, çevresi ile etkileşimde olan tasarımları,  mikro mimarlık ürünlerini  kendi bedenleri üzerinde  sergileyerek sundular. İki gün boyunca süren,  yoğun ve yaratıcı tempolu çalışma sonunda, ortaya çıkan ürünler öğrencilerin kendi deneyimleri üzerinden tartışmaya açıldı.

Grafik Bölümü Öğrencisi Umay Duru Ekşioğlu Tasarım Bienaline Kapsamında Düzenlenen “Yemek Tasarım Atölyesi”ne Katıldı.

İstanbul Tasarım Bienali, 22-26 Mart tarihleri arasında, kurumları, öğrencileri ve sanayi temsilcilerini yurtiçi ve yurtdışından tasarımcılarla buluşturan 11 Atölye Çalışması gerçekleştirdi. Beş gün boyunca, dokuz farklı mekânda devam eden 11 atölye çalışmasında 200’ün üzerinde üniversite öğrencisi 30’a yakın uluslararası tasarımcı ile çalışma imkânı buldu.

Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Umay Duru Ekşioğlu bu etkinlikler kapsamında Dükkan Steakhouse’da gerçekleştirilen yemek tasarımının önemli isimlerinden şef Marc Bretillot’un düzenlediği “Yemek Tasarım Atölyesi” çalışmasına katıldı.