Yazar arşivleri: Görsel İletişim Tasarımı

ÜNİVERSİTEMİZ KAPSAMINDA SPOR VE MEDYA İLİŞKİSİ PANELİ DÜZENLENDİ

SPOR SPİKERLİĞİNİN USTA İSİMLERİNDEN GÖKHAN ÖZER VE SPOR BASINININ KİLİT İSİMLERDEN BİRİ OLAN YAPIMCI – YORUMCU BAĞIŞ ERTEN, SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİNİN DAVETLİSİ OLARAK DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE BİRARAYA GELDİLER.

Türkiye’de düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası Final Maçını ilk kez radyo’da, İki Olimpiyat Açılış ve Kapanış Törenlerini de Televizyonda ilk kez Canlı yayında anlatan ünlü spor spikeri GÖKHAN ÖZER, spor spikerliğinin önemi ve ülkemizdeki gelişimini anlattı. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’ndaki Spor Spikerliğinin ilk örnekleri üzerinde durarak , sunum teknik ve yöntemlerini anlatan usta isim, konuşmasında İyi bir spor spikerinde olması gereken nitelikleri paylaştı.

NTVspor ve CNNTurk Futbol Ekstra Programlarının bir dönem Yapımcı ve Yorumculuğuna yapmış olan, Socrates Dergisinin de Proje Sahibi olan BAĞIŞ ERTEN, Spor Gazeteciliği’nin inceliklerini ve yazılı basından dijitale geçiş sürecini haber örnekleri üzerinden aktardı. Spor Gazeteciliğinin dili ve haber yazımında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durdu. Türkiye’de bir spor medyası yerine daha çok futbol medyası varmış gibi göründüğünü ama tecimsel ve tematik kanallarla birlikte artık yüzmeden, basketbola, güreşten kayağa alternatif bir çok sporun ve özellikle kadın sporcuların yer aldığı spor etkinliklerinin daha görünür olduğunu söyledi. Spor takımları ve sponsorluk- reklam ilişkilerine dikkat çekerek bu yapının önemli unsurunun spor severler olduğuna vurgu yaptı.

1453 FETİH İSTANBUL FİLMİNİN GÖRSEL EFEKT TASARIMCILARI İKİZ KARDEŞLER ÜNİVERSİTEMİZDE…

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün “Animasyon ve Görsel Efekt Paneli “ öğrencilerimizi PİXEL HOUSE STUDIO ‘dan canlandırma dünyasının ikizleri , 3D artist Hasan ve Hüseyin Karaaslan ile yönetmen Ersin Kozan’ı bir araya getirdi

IMG_7328 Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü , Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında 9 Aralık 2015 tarihinde Türkiye’deki animasyonun gelişimini anlamak ve geleceğini tartışmak üzere “Animasyon ve Görsel Efekt” konulu bir panel düzenlemiştir.
Panele PİXEL HOUSE STUDIO ‘dan canlandırma dünyasının ikizleri olarak tanınan 3D artist Hasan ve Hüseyin Karaaslan ile görsel iletişim bölümü öğretim görevlisi, yönetmen Ersin Kozan konuşmacı olarak katılmıştır.
Üniversitemizin tüm öğrencilerine açık olan panel’de “Animasyon’un Görsel Tarihi” konulu bir film izlenmiş, ardından panele geçilmiştir.

1.BAK Akademi Ödülleri’nde “Secret Memories” filmi ile “En iyi Animatör” ödülünü alan, yönetmen Ersin Kozan canlandırma yapım teknikleri ve yeni teknolojiler hakkında bilgi vermiştir. Gündelik hayatın içinde kullanılan fizik kurallarının animasyon yapımında kullanılan fizik kurallarını anlamamız ve o hareketleri kavramlaştırmamızda rol oynayan en önemli temel prensip olduğunu anlatmıştır.
Hasan ve Hüseyin Karaaslan kardeşler Türkiye’deki animasyonun gelişimi hakkında bilgi vermiş, 1453 Fetih İstanbul, Payitaht filmlerinin canlandırma çalışmaları ve uygulamalarındaki deneyimlerini anlatmışlardır.
Filmlerde kullanılan Görsel Efekt ve Animasyon teknikleri; ve Secret Memories filmi öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgiyle izlenmiştir.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen panel sonunda Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Funda Savaş Gün, katılımcılara Doğuş Üniversitesi adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Animasyon Hollywood Yapımlarının Görsel Efekt Süpervisörü Coşku Özdemir’le Söyleşi

Avatar, Buz Devri 2, Transformers 2, Karayip Korsanlari 3, Madagascar 2 gibi 10’un üzerinde Hollywood yapımının görsel efektlerinde çalışan Çoşku Özdemir, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında 16 Aralık 2015 tarihinde konuğumuz oldu.

IMG_7421Lucasfilm (Industrial Light & Magic), PDI/Dreamworks Animation, ve Blue Sky Studios/20th Century Fox gibi dünyanın ve Hollywood’un en başarılı işlerine imza atmış şirketlerinde 7 harika Türk’ten biri olarak Görsel Efekt Süpervisörü olarak çalışan Çosku Özdemir İstanbul’da görsel efekt ve animasyon üretimi yapan Robotika Films firmasının kurucusudur.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün düzenlediği ve öğretim görevlisi, yönetmen Ersin Kozan’ın moderatörlüğünü yaptığı “ Sinema ve Animasyon” konulu söyleşi’de Çoşku Özer, animasyon yapımının sahip olduğu fiziksel zorluğun yanında güçlü bir zihinsel zorlukta taşıdığını söylemiş ve animasyonda sonuç alma süresinin uzunluğuna dikkat çekmiştir.

Avatar Filminin yapımının 4 yıl sürdüğünü ve yapımına destek verdikleri savaş sahneleri için, örneğin sadece 20 dakikalık bir bölümün hazırlığının 6 ay sürdüğünü anlatmıştır.
Bilgisayar teknolojilerinin hızıyla animasyonda istenilen işlerin yapılmasını mümkün kıldığını, son 5-6 yıldır daha çok oyun sektöründe anime kullanımının dikkat çektiğini ve bilgisayar oyunları içinde en iyi bilinen firmalarında da Türk Firmaları olduğunu belirtmiştir..
Türkiye’de ve Hollywood da kullanılan animasyon teknikleri, animasyonun sinemadaki önemi ve geleceği konularında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Avatar, Buz Devri, Karaib Korsanları gibi Hollywood da çekilen diğer filmlerde kendisinin yapmış olduğu animasyonları içeren video’ları paylaştı..
Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ
Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL

FOTOĞRAF SANATÇISI İBRAHİM ZAMAN SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ’NE 6 KASIM 2013 TARİHİNE KGS KAPSAMINDA KONUK OLUYOR

isigin-efendisi-akbank-sanat-ta-4188840_4432_o

Usta sanatçı İbrahim Zaman, 6 Kasım 2013 Çarşamba günü saat 13.30’da  H Blok – Tiyatro Salonu’nda “Fotoğraf Sanatı”  başlıklı konuşmasıyla Doğuş Üniversitesi öğrencileri ile buluşacak.

İbrahim Zaman, 1937’de Adapazarı’nda doğdu. 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu. Adapazarı’nda Grup 5 ve AFAK fotoğraf kulübü kurucu üyeliğini yaptı. “Zamanla 40 yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi” ve “Tarlalar” gibi fotoğraf albümleri yayınlandı.

Uzun yıllar ulusal ve uluslar arası yarışma jürilerinde bulundu ve halen bu görevlerini sürdürmektedir. On yılı aşkın zamandır fotoğraf dergisinde eğitim yazıları yazmaktadır. Bir süre Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri de veren İbrahim Zaman, İFSAK ve GEFSAK onur üyesidir.

page34_blog_entry183-foto26

YERALDIĞI YAYINLAR

1984 1998 Eczacıbaşı Prestij Yıllıklarında
1984 1998 Turizm Bakanlığı Afiş, Pankart ve Broşür basımında ve Prestij Yayınları’nda
1985 Karacan Yayınları, Büyük Sözlük ve Genel Kültür Ansiklopedisi’nde biyografi ve fotoğrafı
1989 Günümüz Türk Fotoğrafı Albümü
1989 Boyut yayınları, Türkiye Tanıtım Kitapları serilerinde
1989 1992 Profesyonel iletişim Organizasyonları’nın Günümüz Türkiyesi’nde Kim Kimdir Ansiklopedisi’nde biyografi
1990 FOTOGEN Albümü ve ortak sergi
1992 INTERKAL Yayınları’nda 23 takvim
1992 500.Yıl Vakfı, Fotograf Yarışma Kataloğu giriş yazısı
1993 Cem Ofset, Sami Güner anısına FOTOGEN takvimi
1993 Turizm Bakanlığı, “The Turkish Landscape” kitabı
1993 Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı TÜRKİYE, BİR PORTRE kitabı
1994 Cem Ofset Köprüler takvimi
1995 Cem Ofset, Karadeniz Evleri takvimi
1995 Türkiye, Baştanbaşa Bir Ülke kitabı
1995 İFSAK albümü
1995 Yaşar Kemal’in Açıkhava Müzesi Türkiye takvimi
1996 Birleşmiş Milletler İnsan Yerleştirme Konferansı, Habitat 2 Türkiye’de Yaşam Görüntüleri kitabı
1997 Kapadokya Kayalardaki Şiirsellik kitabı
1997 1999 National Geographic Traveler Gezi dergisi
1999 Türkiye’de Zaman Fotograf Kitapı

Ayşegül_Konferans

Yeşilçam’da Polisiye

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü araştırma görevlisi Ayşegül Kesirli Unur, 9-12 Kasım 2012 tarihleri arasında Gdansk Üniversitesi tarafından Polonya’da düzenlenen “Crime Fiction Here and There, Now and Then” isimli uluslararası konferansta Server Bedi imzalı polisiye serisinin başkarakteri Cingöz Recai’nin Yeşilçam temsilleri üzerine bir sunum gerçekleştirmiştir. Konferans ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://crimeconferenceug2012.wordpress.com/ adresinden ulaşılabilir.

Fakültemiz Emekli Vatandaşlara Sanat Eğitim Kurslarını Başlattı

Sosyal Sorumluluk Projesi olarak Sanat Tasarım fakültesi öğretim üyeleri tarafından   8 Şubat 2012 tarihinde  başlatılan “Emekliler için Sanat Eğitimi kurslarına    ev hanımı, eğitimci, muhasebeci, seramik sanatçısı, jeofizik mühendisi, tekstilci, iktisatçı  gibi çeşitli meslek gruplarından katılım oldu. Katılımcılar büyük bir  ilgi ve çoşku ile eğitime katıldılar;emeklilerin hatırlanması ve onları mutlu etmek için başlatılan bu kursun başlatılması için fakülte mensuplarına teşekkür ettiler. Katılıcımlar eğitim sonunda Dekan Prof. Nazan Erkmen’i ziyaret ettiler ve mutluluklarını aktararak,  fakültenin etkinliklerine, başlatacağı diğer kurslara da devam etmek istediklerini belirttiler.

Eğitimi fakültenin öğretim üyeleri Yrd.Doç. Selçuk Günay (Desen ve temel sanat), Öğr. Gör. Atalay Mansuroğulu (suluboya), Tekniker Bora Bayer (ahşap boyama ve cam boyama) konularında eğitim verecekler. Eğitim her hafta düzenli olarak devam edecektir. Kurs süresi sonunda katılımcıların eserlerinden oluşan bir sergi topluma sunulacaktır.

Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde VideoArt Sergisi

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencimiz Erhan Cihangiroğlu’nun kadına şiddet konusunu işlediği “Tecahül-i Arif” isimli video art ve enstalasyon sergisinin açılışı  7 Haziran 2011 Salı günü saat 16.00’da Sanat ve Tasarım Fakültesi Kat 0’da gerçekleştirilecektir. Sergi 7-10 Haziran 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Belgesel ve Reklam Filmi Yönetmeni Kemal Sevimli Fakültemizdeydi

Belgesel ve Reklam Filmi Yönetmeni Kemal Sevimli, 25 Nisan 2011 Pazartesi günü Saat 14.00’te fakültemize konuk oldu. Sevimli, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileriyle reklamın, fikir aşamasından filme dönüşümüne uzanan yolculuğu hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi. Eski reklam filmleri ile günümüz reklam filmlerinin karşılaştırmasının yapıldığı etkinlik soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Karikatür, Bisiklet ve Grafik Üzerine Bir Söyleşi

Karikatürist, belgeselci, yazar ve bisikletçi Aydan Çelik, 27 Nisan 2011 Çarşamba günü Saat 10.00’da STF Salon’da Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Doğuş Üniversitesi Sinema Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlik süresince Çelik, grafik sanatı hakkında bilgiler verirken çizim, illüstrasyon ve logo çalışmalarını da öğrencilerle paylaştı. Bisiklet sporunu siyaset ve illüstrasyonla bir araya getirmeyi nasıl bir yaşam biçimi haline getirdiğini de anlatan Çelik, öğrencileri grafik sanatı ve bisiklet sporu hakkında merak ettikleri konularda aydınlattı.

Ödüllü Sualtı Belgeselcisi Savaş Karakaş Üniversitemizdeydi

“Derinlerdeki Kahraman; Mustafa Ertuğrul” (2008), “Kocaoğlan’ı Kurtarmak” (2009), “Flipper’ı Kurtarmak” (2009), “Savaşta ve Barışta” (2010) ve “3D Su altı Belgeseli” (2010) filmleriyle tanınan ödüllü sualtı belgeselcisi Savaş Karakaş, 6 Nisan 2011 Çarşamba günü STF Salon’da KGS kapsamında belgesel türünün ışık tuttuğu tarihi gerçekler ve hayvan hakları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri etkinliğe büyük ilgi gösterdi.