Yazar arşivleri: Funda Savaş Gün

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ÖĞRENCİMİZ, İLK FİLMİNDEN ÖDÜLLE DÖNDÜ.

 

“The Transporter”, “The Incredible Hulk” ve “Now You See Me”  filmleriyle tanınan ünlü Film Yönetmeni  Louis Leterrier’in jüri başkanı olduğu ; “Watch Dogs Film Fest” yarışmasında,  Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencimiz Muhammed Alparslan ÖZKARDEŞ, “Hacker or God” isimli filmiyle Türkiye 2. ncisiSeçildi.

 IMG-20161111-WA0064

“Watch Dogs Film Fest- Yaratıcı Video Yarışması’ , Dijital oyun tasarımı çatısında sanat, teknoloji ve eğlenceyi buluşturan yaklaşımıyla geliştirdiği oyunlar ile alanının öncüllerden biri olan yayımcı “Ubisoft Montreal” tarafından uluslararası alanda düzenlenmiştir.

Yarışmanın Türkiye ayağındaki jüri  üyeleleri arasında dünyaca ünlü yönetmen Lous Leterrier, Ubisoft Montreal  Watch Dogs 2’den Thomas Geffroyd  ve Jonathan Morin  yer aldı.

Senarist ve Yönetmenliğini Muhammed Alparslan ÖZKARDEŞ’in yaptığı  “Hacker or God” isimli kısa film, Watch Dogs Film Fest yarışmasında Türkiye 2.ncisi oldu.

Film de bilgisayar dünyasına meraklı bir gencin almış olduğu gizemli bir mesaj ile başlayan dijital  yolculuğu  ve yaşadıkları maceracı bir şekilde anlatılıyor.

Koordinatörlüğünü  Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden  Funda Savaş GÜN’ün üstlendiği “Hacker or God” Filmin Prodüktörlüğünü  Öğr.Gör Ekrem ÇELİKİZ, Görüntü Yönetmenliğini Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinden Merve GÜMÜŞGÖZ, Sanat Yönetmenliğini ise  Mehmet ÇİLİNGİR   üstlendi.

Filmin çekim ve yapımında DOU Görsel İletişim Tasarımı Bölümünün Görüntü- Kurgu ve Fotoğraf Atölyeleri kullanılmış, Çekimlerinde “Fotoğraf ve Sinema Kulubü” öğrencileri de rol almıştır.

Haber: Öğr. Gör. Ekrem ÇELİKİZ

WhatsApp Image 2016-11-23 at 12.38.26 WhatsApp Image 2016-11-23 at 12.38.26 (2)

PROF. AYŞE ÖZEL’İN YENİ KİTABI ÇIKTI!

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Ayşe Özel’in “Örneklerle Estetik Eleştiri “isimli yeni kitabı okuyucuları ile buluştu.

ayse ozel

 

Örneklerle Estetik Eleştiri kitabı, sanat üzerine geliştirilen kuramsal temeller ve değişik yaklaşımlar doğrultusunda, yazın sanatından ve plastik sanatlardan seçilen örneklerden hareketle; sanat yapıtının kendine özgü, yapısal ve estetik niteliklerini kavrama ve öğrenme süreçlerini kolaylaştırma, özellikle yaratıcı bireylerin gelişimlerine katkıda bulunma amacıyla yazıldı.

Edebiyat ve Plastik Sanatlar alanında seçilen yapıtların kendi bilgisi üzerinden, ilkin o ürünün sanat olup olmadığı araştırıldı. Eğer sanat ise; ‘Ne kadar sanat?’ sorusu sorularak, bir değerlendirilmeye gidildi.

İkinci olarak da; yapıtı anlama ve tanıma amacıyla, yapıtta varolanların bilgisinden hareketle, ‘Bana ne anlatıyor?’, ‘Nasıl anlatıyor?’ sorularına verilen yanıtlarla, estetik şiddet ve etkiye bakılarak, yapıtın iletisi ve bu iletiyi aktarış biçimi üzerine estetik bir kaygı yaratıp yaratmadığı üzerinde duruldu.

Bunun bilincinde olarak, sanat yapıtıyla karşı karşıya gelen ya da sanatı kavramaya çalışan alıcının doğru değerlendirme yapabilmesi, özellikle sanat eğitimi öğrencilerinin bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi açısından, bu kitapta; Estetik ve Temel Kuramları kitabımı destekler nitelikte, sanat eserlerinin estetik analizlerine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiş ve evrensel ölçütte bir estetiğin yakalanabilmesi amaçlanmıştır.

Sanat, estetik ve felsefeye ilgi duyan akademisyen ve uygulamacılara yol gösteren toparlayıcı bir çalışma olup herkese katkı sağlayıcı bir eserdir.

                                                    Yazar: Prof.Ayşe Özel

                                                    Editör:Çimen Bayburtlu

                                                    Kapak Tasarım:Serdar Bayburtlu

                                                    Sayfa Düzeni: Ütopya

                                                   Yayınevi: Ütopya Yayınları

                                                    Sayfa sayısı: 220

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

MEZUN ÖĞRENCİLERİMİZİN YÜKSEK LİSANS SEVİNCİ 

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden 2015-2016 Eğitim-Öğretim yalında mezun olan öğrencilerimizden  Sena Katırcı;  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Reklamcılık ve Tanıtım Ana bilim dalında,

Pırıl Yurdakoş’ ise Doğuş Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Ana bilim dalında Yüksek Lisans öğrencisi olarak öğrenim görmeye hak kazandı.

Öğrencilerimize Yüksek Lisans öğrenimleri boyunca başarılar diliyoruz.

Funda Savaş Gün

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü

Bölüm Başkanı

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ ORYANTASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2016-2017 eğitim öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim  Tasarımı Bölümüne yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik oryantasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümünün rektörlük binasında bulunan kurgu atölyelerinde gerçekleştirilen toplantıya Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş Gün ve bölüm hocaları Prof.Ayşe Özel, Yrd.Doç.Mustafa Bülbül, Öğr.Gör.Ekrem  Çelikiz, Araş.Gör Ayşegül Kesirli katıldı.

Toplantıda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerine bölüm hocaları tarafından lisans eğitim süreci, Staj programları ve Erasmus programları hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencilerine ayrıca mezuniyet sonrası kariyer olanakları hakkında da kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Görsel İletişim Tasarımı IMG_1583IMG_1581

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI ÖĞRENCİLERİNDEN  ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA ANLAMLI BİR  SERGİ…

 Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü , “Şehitlik” Fotoğraf yarışması ödül töreni ve “Yaşamda Karşılaştıklarımız” konulu öğrenci çalışmaları seçkisi,17 Mayıs 2016 tarihinde Doğuş Üniversitesi  Acıbadem B4 Fuaye alanında coşkulu bir açılışla gerçekleşti.

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü başkanı Prof.Dr.Funda Savaş Gün’ün ve Yrd.Doç. Mustafa Bülbül’ün danışmanlığında, müzik ve imaj editing’in öğretim görevlisi Ekrem Çelikiz tarafından gerçekleştirilen “Şehitlik” Fotoğraf yarışması ödül töreni  ve “Yaşamda karşılaştıklarımız” konulu öğrenci çalışmaları sergisine ,  Doğuş Üniversitesi Öğrencileri ve akademisyenleri  yoğun ilgi gösterdi. Yerli ve yabancı birçok konuk, öğrencilerin eserlerini yakından görme fırsatı buldu.

Görevi başında şehit edilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kiraz adına düzenlenen  “Şehitlik” konulu fotoğraf yarışmasında üniversitemizi temsil eden ve mansiyon ödülü kazanan öğrencimiz Pırıl Yurdakul’a  başarı ödülünü   Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah DİNÇKOL,  takdim etti.

Sergi de, özellikle fotoğraflar ile ilgili  bölümde  Şehitlik temasını konu edinen fotoğraflar büyük beğeni topladı.

Şehitlik konulu fotoğraf sergisinde  üniversitemiz öğrencileri arasında yapılan yarışmada finale kalan eserler sergilenirken dereceye giren “Sonsuz” isimli çalışmasıyla  Batuhan Yıldırım’a    ödülünü   Sanat ve Tasarım Fakültesi dekanı Prof.Dr. Ahmet Ceranoğlu verdi.

Sergi de ayrıca “Yaşamda Karşılaştıklarımız” temalı  Öğrenci Çalışması seçkisi  ile  İstanbul odaklı  “Kaleler- Kuleler”,  “ Köylü Kentliler”,  “İnançlar ve Yansımalar” ile “Martılar”ı konu edinen çok sayıda fotoğraf sergilendi.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin  uygulama derslerde  hazırlamış oldukları “Karaköy”, “Kukla” ve “Balıkçılar” isimli belgeselleri   izleyiciyle buluştu.

Sergi de öğrencilerin hazırlamış oldukları sosyal sorumluluk bağlamındaki kısa filmler, animasyonlar ve reklamlarda gösterime açıldı.

Öğrencilerin bitirme projelerinden oluşan “Projem ve Ben” isimli bölümde katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

Sergi ve  Etkinlikte yer alan belgeseller, kısa filmler ile sosyal sorumluluk kampanyaları, reklamlar ve animasyonlar  10 Haziran 2016 tarihine kadar  gezilip, izlenebilecektir.

Derin uyku -1 EdirnekapıSonsuz-3 (1) IMG_3039IMG_309320160517_143855_resizedimage5image1 (1)image4IMG_1867image005image010image012image019sergi afis

HEYECAN DOĞUŞ’TA

Türkiye’de reklam alanında en prestijli ödül olan ve Reklamcılık Vakfı tarafından organize edilen “Kırmızı Basında En iyiler Reklam Ödülleri “sahiplerini buluyor.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı ile Grafik bölümü öğrencilerinin projeleri, Genç Kırmızı Ödülleri yarışmasında finale kaldı.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri   Ferbars Ünal ve Burak Kaya “Seyirci Kalma” isimli projesi ile Grafik Bölümü Öğrencileri Gizem Aydemir, Enise Mutlu, Tuba Güneş, Tuğçe Sivri, Kübra Nur Kahraman, Yasin Parlak ve Merve Yılmaz     “Kalemtıraş” isimli eseriyle finalist oldu.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım  Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş GÜN  koordinatörlüğünde  üniversitemizden de her yıl yarışmaya katılım sağlanıyor.  Prof.Dr.Funda Savaş Gün, aynı zamanda  “Genç Kırmızı Ödülleri   yarışmasında akademik jüri olarak yer alıyor.

Grafik bölümü Öğretim  Görevlisi Ezgi KARAATA’da okulumuz bünyesinde bu yarışma ile  ilgili olarak danışmanlık yapıyor.

Türkiye genelinde 29 üniversitenin 40 fakültesinden 344 öğrencinin yer aldığı 132 ekibin katıldığı 8.Genç Kırmızı Ödüllerinde akademisyenler jürisinin değerlendirmesi tamamlandı.  Bu değerlendirmede en yüksek puanı alan ilk %10’luk dilime giren çalışmaların yer aldığı “kısa liste” oluştu. Kısa listeye 29 çalışma girme başarısı gösterdi.

Kısa liste 12 Mayıs 2016 Perşembe günü Adana’da toplanacak olan, başkanlığını Y&R Brands İstanbul’un CEO’su Arzu Ünal’ın yapacağı, Kırmızı-Uluslararası Adana Film Festivali Afiş Yarışması jürisine sunulacak.

Kırmızı jürisi kısa liste içinden beş finalisti ve bu finalistler arasından ödül sahibi ilk 3ü seçecek.

Sonuçlar, 26 Mayıs 2016 Perşembe akşamı Zorlu PSM, İstanbul’da düzenlenecek 13.Kırmızı Ödül Töreninde açıklanacak.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

image003 image004Print

ULUSLARARASI EDEBİYAT ve TOPLUM  SEMPOZYUMU

Bartın Üniversitesi ile TC. Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ortaklığında gerçekleştirilen Uluslararası Edebiyat  ve Toplum Sempozyumuna Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı  Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Özel, “Bilge Karasu’nun Göçmüş Kediler Bahçesi’ne Teknik ve Estetik Yaklaşım” konulu bildirisi ile  katıldı.

Prof. Ayşe Özel, uluslararası sempozyumda aynı zamanda oturum başkanı olarak görev aldı.

Sempozyumda Türkiye ve yurtdışından çok sayıda akademisyen yer aldı.

ayse hoca 3 ayse hoca 5ayşe hoca1

HABER: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

“TV GAZETECİLİĞİ VE HABERCİLİK” DERSİ ÖĞRENCİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMA KATILDI.

Üniversitemiz Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencileri, “TV Gazeteciliği ve Habercilik” dersi kapsamında “Uluslararası Diğital Çağda Gazetecilik ve Gazetecilik Eğitimi “konulu sempozyumda.

panel 1

“Diğital Çağda Gazetecilik ve Gazetecilik Eğitimi” konulu sempozyumda iletişim alanında Türkiye ve dünyada çapında tanınan akademisyenler  yer aldı.
Sempozyuma City Of London Üniversitesi’nden Prof.Dr. Jane Singer, Talin Üniversitesi’nden Prof.Dr.Haliki Hariu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof.Dr.Neşe Kars ve Prof.Dr.Arzu Kihtir ile çok sayıda akademisyen katıldı.
Sempozyumda Diğital Çağda gazetecilik, Yeni gazetecilik, Web.2.0 teknolojileri ve Gazetecilik eğitiminin geleceği tartışıldı.
Sempozyuma Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Tv Gazeteciliği ve Habercilik dersi Öğretim Görevlisi Ekrem ÇELİKİZ ve dersi alan öğrenciler birlikte katıldı.
Sempozyumda Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencilerine de katılım sertifikaları takdim edildi.

panel 2
Sempozyumda öğrencilerimiz uluslararası çapta tanınan hocalardan habercilik ve gazetecilik ile ilgili detaylı bilgilere erişme fırsatı buldu.
Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NE ANLAMLI ÖDÜL

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencisi Pırıl Yurdakuş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstIMG_2142anbul Adliyesi’nde görevinin başında iken hain saldırı sonucu Şehit edilen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim KİRAZ’ın anısına “Şehitlik” konulu fotoğraf ve kısa film yarışmasında çektiği fotoğraf ile ödüle layık görüldü.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr.Funda Savaş Gün başkanlığında Öğr.Üyesi Yard.Doç.Dr Mustafa Bülbül ve Öğr.Gör.Ekrem Çelikiz’in  katılımıyla  Doğuş Üniversitesi genelinde öğrencilerden gelen fotoğraflar değerlendirilerek Üniversite’nin en iyi fotoğrafı belirlendi.

Juri tarafından seçilen fotoğraf,  yarışmaya gönderildi.

Yarışmada Üniversitemiz Öğrencisi Pırıl Yurdakuş’un fotoğrafı mansiyon ödülüne layık görüldü.

İstanbul Adliyesinde düzenlenen ödül törenine Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim üyeleri, Prof.Dr..Funda Savaş Gün ve Yard. Doç.Dr. Mustafa Bülbül ve Öğrencimiz Pırıl Yurdakuş katıldı.

Ödül töreninde Pırıl Yurdakuş’a ödülü İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı tarafından takdim edildi.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ