Yazar arşivleri: Grafik Bölümü

Grafik Bölümü öğrencilerinden Şebnem Çifçi ve Yusufcan Karakılınç’ın “DENİZDEYÜZLEŞ” Proje Sergisi büyük bir ilgi ile açıldı.

Denizde Yüzleş Sergi Davetiyesi_yeni logo

Grafik Bölümü öğrencilerinden Şebnem Çifçi ve Yusufcan Karakılınç’ın “DENİZDEYÜZLEŞ” Proje Sergisi büyük bir ilgi ile açıldı.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölümü öğrencilerinden Şebnem Çifçi ve Yusufcan Karakılınç’ın Bitirme Projeleri kapsamında Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan danışmanlığında gerçekleştirdikleri “DENİZDEYÜZLEŞ” başlıklı sergi 01 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 13:00’de Doğuş Üniversitesi 4. Blok 6. Kat Fuaye alanında açıldı.

Şebnem Çifçi ve Yusufcan Karakılınç tarafından deniz ve çevre kirliliğine karşı bilinç oluşturmak amacıyla, fotoğraf, poster ve enstalasyon çalışmalarından oluşan “DENİZDEYÜZLEŞ” proje sergisi  izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Sergi 02 Ağustos tarihine kadar Doğuş Üniversitesi 4. Blok 6. Kat Fuaye Alanında izlenebilir.

DI0A9089 copy DI0A9093 copy IMG_0730 copy

1 3 4 5 12 13

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Mustafa Bülbül yapım ve yönetmenliğini yaptığı belgesel filmlerin ilk gösterimini Üniversitemizde gerçekleştirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Saraylar ile Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğinde gerçekleştirilen, “Altın Eller Altın Ustalar:Çömlekçi Hasan Usta” ve “Fabrika-i Hümayun:Yıldız Porselen” isimli belgesel filmlerin ilk gösterimleri 27 Nisan 2016 tarihinde Üniversitemiz Gözaçan Sanat ve Kültür Merkezinde yapıldı. Film gösteriminden sonra düzenlenen söyleşide yapımcı ve yönetmen Mustafa Bülbül ile filmde yer alan çömlekçi Rıfat Usta, ressam Elvan İzli ve seramik sanatçısı Emilge Cimilli izleyicilerden gelen konuyla ilgili soruları  cevaplandırdılar. Öğretim üyeleri, öğrenciler ve konukların katıldığı etkinliğin devamında görüntü yönetmenliğini Mustafa Bülbül’ün yaptığı, el sanatı ustalarından oluşan “Altın Eller Altın Ustalar” isimli Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapıldı. Fotoğraf sergisini gezen konuklar el sanatları hakkında bilgiler aldılar.

“Çömlekçi Hasan Usta”

https://www.youtube.com/watch?v=lbLKEG_JFsw

“Yıldız Porselen”

https://www.youtube.com/watch?v=dw1nzM6bn1E

01 02 03 04

PROF. NAZAN ERKMEN VE ÖĞRENCİLERİ 23 NİSAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN SERGİSİ 22 NİSAN 2016 TARİHİNDE DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE AÇILDI

IMG_9930

Büyük Önderimiz Yüce Atatürk’ün Türk milletine kazandırdığı cumhuriyet idaresi ve gelecek kuşaklara emanet ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramını Prof. Nazan Erkmen ve öğrencileri 22 Nisan 2016 tarihinde Doğuş Üniversitesi 5ncü Blok Fuaye alanında Nazan Erkmen ve Öğrencileri 23 Nisan Çocuklara Armağan sergisi ile kutladı. Sanatçının çocuklar için resimlediği yüzlerce kitap resimlemelerinden ve sanatçının Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi  öğrencilerinin çalışmalarından  oluşan sergi 6 Mayıs 2016 tarihine kadar sürecek. Açılışta İstiklal Marşı ve Saygı duruşunu takiben,  Sait Darga İlkokulu ana okulu öğrencilerinin verdiği koro konseri büyük bir ilgi ile izlendi.

IMG_9929

23 nisan sergisi

“Akademisyen ve Sanatçı Nazan Erkmen ile Sanat Üzerine Söyleşi” başlıklı röpörtaj Vatan Gazetesi, Sanat Durağı sayfasında yayınlandı

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Prof. Nazan Erkmen ile yapılan “Akademisyen ve Sanatçı Nazan Erkmen ile Sanat Üzerine Söyleşi” 11 Nisan 2016 tarihinde Vatan Gazetesi, Sanat Durağı sayfasında yayınlandı.

01 02 03 04

TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ XV. ULUSLARARASI GELENEKSEL EĞİTİM SEMPOZYUMU’NDA GRAFİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. NAZAN ERKMEN DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’Nİ TEMSİL ETTİ

IMG_576612424530_1107593245948188_305202416_n

(28-30 Ocak 2016, Antalya ) Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen “Okul ve Eğitim” temalı XV. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Antalya Kaya Riu Palazzo Otel’de 28-30 Ocak 2016 tarihlerinde Bakanlık bürokratları, özel öğretim kurumlarını temsil eden dernek başkanları, Uluslararası Bakalorya (IB) Avrupa-Afrika-Ortadoğu Bölgesi Başkanı, yurtdışından gelen yabancı akademisyenler, ülkemizin önde gelen üniversitelerinden bilim insanları, eğitim uzmanları, yazılı ve görsel basın mensupları, özel okul kurucu, yönetici ve öğretmenlerinden oluşan 1200’ün üzerinde katılımcı ile 3 gün boyunca 11 salonda eş zamanlı konferans, panel ve çalıştaylarla gerçekleştirildİ. Sempozyum Yönetim Kurulunda  Yusuf Tavukçuoğlu, Cem Gülan, Nurullah Dal.  Hayik Nişan,  Özlem Karsan,  Mina Akçen, Gökhan Başboğan, Mehtap Kasapbaşoğlu, Necla Karatekin, Işıl Okan Gülen, Oya Düşmez, Zafer Öztürk ve  Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Dr. Erkan Çelik yer aldılar.

TEZOK Birliği Başkanı Cem Gülan  ve Antalya Valisi Muammer Türker açılış konuşmasıyla başlayan sempozyumda üç gün boyunca  Prof.Dr.Sıddık Yarman,  Prof.Dr.Ziya Selçuk, Prof.Dr.Nazan Erkmen (Doğuş Üniversitesi), Prof.Dr.Şengül Öymen Gür (Beykent  Üniversitesi),Prof. Dr. Erhan Erkut ,Prof. Eric Shenninger ,Prof. Dr. Aydın Ayan (Mimar  Sinan Üniversitesi),Doç. Dr.Selçuk Özdemir,Dr. Özgür Bolat,Dr.Sinem Aslan ,Oksana Jajecznyk ,Emily Larson  ve Adrian Kearney  tarafından  bildiriler verildi.  Sempozyuma  pek çok önemli  ilk-orta-lise kurumları çalıştaylarla  katıldılar.

12547476_861440887288321_69901339_n (1)

 Ayrıca eğitim ve öğretimle ilgili ürün ve hizmetler sağlayan firmalar fuar alanında dünyada eğitim alanındaki en son gelişmeleri yansıtan ürün ve hizmetlerini katılımcılara sundular.  Bu yıl “Okul ve Eğitim” gibi çok geniş kapsamlı bir tema seçilmesi sayesinde eğitimle profesyonel olarak ilgilenen bürokrat, okul kurucusu, yöneticisi, öğretmen, akademisyen gibi farklı paydaşların hepsi için ortak bir platform yaratılmış oldu ve büyük resmin görülmesi sağlandı. 15. Eğitim Sempozyumunda eğitim konferanslarında geleneksel olarak ele alınan pedagojik konuların yanı sıra, eğitimin etkin bir şekilde düzenlenmesi ve yürütülmesinde okul kurucusu, yöneticisi gibi farklı paydaşları ilgilendiren okul mimarisi, yönetimi, işletmeciliği, insan kaynakları, finansman ve yatırımları gibi konular ele alınmış ve eğitim hakkının, herkesi kapsaması, bireysel farklılıkları ve özel eğitim gereksinimlerini gözetmesi, bireyin gelişimine bütüncül yaklaşması gereği vurgulandı. Açılış konuşması sırasında Uluslararası Bakalorya Avrupa-Afrika-Orta Doğu Başkanı tarafından uluslar arası eğitimin akademik standartlar ve ölçme kadar iletişim ve farkındalıkla uluslararası bakış açısı kazandırarak dünya barışına da hizmet ettiği, ve Türk IB okullarının ortalamasının denklik sorunlarına rağmen dünya ortalamasının üzerinde olduğu belirtildi.    Prof. Dr. Nazan ERKMEN  “Eğitimde İnsan Odaklı Hümanist Eğitim Metotlarının ve Sanat Eğitiminin Önemli Rolü” başlıklı konuşmasında “İnsani duygularla donanmış, seçimlerini doğru yapabilen, yaşamındaki tüm canlı ve cansız varlıklara sevgi ve saygı duyabilen, bu varlıkları koruma gücünü kendi bulan, özgün ve özgür düşünebilecek fertleri en mükemmel şekilde eğitecek metotlar içerisinde sanat eğitimi en ön sırada gelmesinin gerekliliğini,  insan odaklı hümanist eğitim metotlarında sanat eğitiminin önemli rolünü, sanatın insan emeğinin, duygularının ve us’un ürünü olduğundan   toplumu yönlendirdiğini, sanat eğitimi alan  bireyin yaşamı sorgulayacağını, yaşama farklı bakabileceğini ve sorumluluk almayı öğreneceğini belirtti.  Sanat  eğitimi alan bireylerin  farklı inanç ve kültürlerden gelen insanlarla  bir arada yaşamayı daha kolaylaştıracağını, sanat eğitimi ile insanların birbirlerini daha iyi anlayabileceklerini   ve  birey odaklı hümanist eğitim modelleri arasında Waldorf, Montessori, Reggio Emilia sistemlerin önemini belirtti.  Bu sistemlerin eğitim metotlarında uygulandığında bireyin olumlu yönde yetişmesinde oynadığı önemli role ve insan odaklı hümanist eğitimde öğrenciye duyulan özel ilgi, öğrenciye içtenlik ve sevgi ile yaklaşım sonucunda bireyin entelektüel, yaşam sorumluluğu alan, sosyal yetenekler ve sanatsal yetilerle donanmış, topluma faydalı bir birey olarak yetişmesinin önemini  çocuklar için resimlediği kitaplarda yer alan illüstrasyonları ile  açıkladı.

İÇ MİMARLIK BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİMİZ FERHAT DURAL İTALYA’NIN ÖNEMLİ TASARIM ÜNİVERSİTELERİNDEN IAAD. ÇALIŞTAYINA KATILDI

İç Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ferhat Dural İtalya’nın en önemli tasarım üniversitelerinden biri olan IAAD. (Istituto d’Arte Applicata e Design) Torino’da “It’s Home” başlıklı çalıştaya katıldı. Çalıştay Torino’da via Bologna’da gerçekleşti. Çalıştayı  Lago Tasarım Firması  sponsor olarak destekledi. Çalıştaya başvuran  yüzlerce öğrenci arasından 12 öğrenci  portfolyoları  incelenerek seçildi.  Çalıştaya  11’i Fransa’nın çeşitli tasarım üniversitelerinden master ve lisans öğrencileri ve öğrencimiz Ferhat Dural olmak üzere 12 öğrenci katıldı. Öğrencimizi bu başarısından dolayı kutluyoruz.

4 2a 1a 2022

GRAFİK BÖLÜMÜ 4. SINIF ÖĞRENCİMİZ AYŞE URAL’IN RESİMLEDİĞİ KİTAP BASILDI!!

Edith Nesbit tarafından yazılan Kedi Köpek Hikayeleri kitabı Grafik Bölümü son sınıf öğrencimiz Sayın Ayşe Ural tarafından resimlendi!! Tüm öğretim üyelerini son derece mutlu eden bu kitabı ve sevgili öğrencimizin değerli çalışmalarını içtenlikle kutlar, nice kitaplar resimlemesini dileriz.

Kitap  71 sayfa,  içerisinde 15’e yakın renkli   illüstrasyon bulunuyor. Kitap Şule Yayınları tarafından basıldı.

kedirgb

karıştırıcı kedi

dokuz canson

SANAT VE TASARIM EĞİTİMİ DERSİ ÖĞRENCİLERİ YENİ YILA ÇOCUKLARI SEVİNDİREREK GİRDİLER

Prof. Nazan Erkmen Sanat ve Tasarım Eğitimi 3 ve 4ncü grup öğrencileri son derslerini “Yeni Yılda Çocuklara Armağan” Sosyal Sorumluluk projesini gerçekleştirerek girdiler.  Son derslerini çocuklar için oyuncak hayvan ve bebekler tasarlayarak gerçekleştiren TAS 107 öğrencileri, onaylanan tasarımlarını seçtikleri malzemelerle gerçekleştirdiler. 2 – 4 yaş arası çocuklara armağan etmek için tasarladıkları oyuncakları Mevhibe İnönü Yuvasına götürdüler. Kadıköy Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen proje Başkan Yardımcısı Sayın Ülkü Koçar  ve yuva eğitmenleri tarafından  mutlulukla karşılandı.  Sayın Ülkü Koçar armağan gününe bizzat katıldı.  Daha sonra TAS 107 öğrencileri Onkoloji Bölümünde tedavi olan çocukları eğitmenleri Nazan Erkmen ile birlikte  ziyaret ettiler, armağanlarını sundular.

image004

İTALYA L’AQUILA GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ-SANATÇI NAZAN ERKMEN TARAFINDAN RESİMLENEN KIZ KULESİ EFSANESİNİ DEKOR OLARAK UYGULAYACAK

Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Nazan Erkmen, İtalya,  L’Aquila Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi  Dekanı Prof. Marco Brandizzi tarafından, Kız Kulesi Efsanesinin dekorlarını L’Aquila  Güzel Sanatlar Fakültesi’nde   sahneye uygulamaya davet edildi. Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri tarafından senaryosu yazılan, müziği yeniden yapılandırılan ve sahneye konulacak olan  “ Kız Kulesi Efsanesi”    eserinde  sanatçı-öğretim üyesi Nazan Erkmen tarafından resimlenen efsanenin illüstrasyonları sahne dekoru olarak gerçekleştirilecek. Üç boyutlu olarak gerçekleştirilecek sahne dekorları için efsanenin tümü sanatçı tarafından resimlenecek ve ayrıca   resimlenmiş  kitap olarak  yayımlanacak.

uskudar 

Acıbadem Doğa Koleji Anaokulu Öğrencileri Fakültemizi Ziyaret Etti.

Acıbadem Doğa Koleji, Anaokulu Öğrencileri  Fakültemizi ziyaret etti. Minik öğrencilerin Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin maket çalışmaları oldukça ilgilerini çekti. Yrd. Doç. Mustafa Bülbül hoca ile keyifli fotoğraf çekimleri gerçekleştiren öğrenciler fakültemize keyifli anlar yaşattılar.

IMG_8717 IMG_8713