Yazar arşivleri: Grafik Bölümü

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)’den Doğuş Üniversitesi’ne Anlamlı Ziyaret

saglıklı fikirler

SETEM tarafından düzenlenen “Sağlıklı Fikirler” senaryo yarışması kapsamında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri ile Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği yetkilileri söyleşide bir araya geldiler.

Söyleşide SETEM başkanı Mehmet Güleryüz ve SETEM kurucusu senarist Feza SINAR, yarışma hakkında katılımcılara kapsamlı bilgiler verdi.

Sinema ve Televizyon dünyası ile ilgili öğrencilerle karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Mustafa Bülbül’ün ev sahipliğinde yapılan söyleşiye Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Söyleşiye Görsel iletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün ve Öğr. Gör. Ekrem Çelikiz de katıldı.

SETEM tarafından düzenlenen; tütün, alkol, uyuşturucu madde ve teknoloji bağımlılıklarına yönelik bilinçlendirme ve farkındalık uyandırmayı amaçlayan senaryo yarışmasında her kategoriden ayrı ayrı ilk üç seçilecek. Yarışma sonunda dereceye giren senaryoların SETEM tarafından çekimleri yapılacak. İSTKA tarafından desteklenen “Sağlıklı Fikirler” projesi Yeşilay işbirliği ve danışmanlığıyla gerçekleşiyor.

Başvuruların 31 Mart 2016 tarihinde sona ereceği senaryo yarışmasında senaryolardan, profesyonel jüri tarafından yarışma konusuna uygun olarak en etkili ve özgün hikayeye sahip, prodüksiyon açısından uygulanabilecek özellikte toplamda 12 adet seçilecek.

Değerlendirme sonuçları 2 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak.

Yarışmada tüm kategorilerde ilk üçe girecek eserlere verilecek olan telifler ise şu şekilde; birincilere 3.000 TL, ikincilere 2.000 TL, üçüncülere ise 1.000 TL verilecek.

 

ANİMASYON VE GÖRSEL EFEKT PANELİ

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Kültürel Gelişim Seminerleri Kapsamında bu hafta medya sektöründe 3D artist ikizleri olarak tanınan Hasan ve Hüseyin Karaaslan’ı “Animasyon ve Görsel Efekt” konulu panelde konuk etti.

Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür Merkezi’nde; Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün’ün koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Animasyon dersleri veren Öğretim Görevlisi Ersin Kozan moderatörlük yaptı.

Panelde, Animasyon ve Görsel Efekt hakkında öğrencilere kapsamlı bilgiler verildi, Görsel Efekt ve Animasyon teknikleri kullanılarak hazırlanan kısa filmler gösterildi.

Pixel House şirketinde çalışan, Fetih 1453 filminin Animasyonlarını hazırlayan Hasan Karaaslan ve Hüseyin Karaaslan da Animasyon Teknikleri, Animasyon sektörünün geleceği hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen panel sonunda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Savaş Gün, katılımcılara Doğuş Üniversitesi adına teşekkür belgelerini takdim etti.

Haber: Öğr.Gör.Ekrem ÇELİKİZ

Fotoğraf: Mehmet Can YÜKSEL

IMG_7339

Multicopter ile Havadan Görüntüleme – Workshop

Sanat ve Tasarım Fakültesinden Bora Bayer’in daveti üzerine 25 Kasım 2015 tarihinde üniversitemizi ziyaret eden Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Fuat Altın, fotoğraf ve video çekimlerinde yeni bir teknoloji olarak kullanılan multicopter cihazını uygulamalı olarak tanıtan bir workshop düzenlemiştir. Üniversitemizin tüm öğrencilerine açık gerçekleştirilen workshopta uydu bağlantısı ile iletişim kurulan multicopterin gördüklerini nasıl tespit edebileceğimiz anlatılmıştır. İki farklı multicopter kullanılarak gerçekleştirilen workshop öğrencilerimiz tarafından büyük bir ilgi ile izlenmiştir.

Öğleden sonra 4. Blok tiyatro salonumuzda Ali Fuat Altın’ın gerçekleştirdiği sunumda multicopter cihazının parçaları tek tek tanıtılmış, olumlu ve olumsuz yanları yanı sıra hukuki sakıncaları ve yeni teknolojiler ile gelecekte neler yapılabileceği anlatılmıştır.

IMG_3919

IMG_3932

IMG_3857

IMG_3887

IMG_3907

IMG_3915

havadan 1

IMG_3973

IMG_4044

Ali Fuat Altın “Odun Kömürcüleri” Fotoğraf Sergisi

Pek çok ödül kazanmış olan Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Fuat Altın, 25 Kasım 2015 tarihinde üniversitemizin 4. Blok giriş fuaye alanında “Odun Kömürcüleri” adlı bir fotoğraf sergisi açmıştır. Sanatçıya ait 15 adet siyah beyaz çalışmadan oluşan sergi, odun kömürü yapımında çalışan işçilerinin portrelerini ve çalışma ortamlarını göstermektedir. Açılışını Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu’nun yaptığı sergiye değişik bölümlerden hocalarımızın yanı sıra fotoğraf sanatı ile ilgilenen öğrenciler yoğun ilgi göstermiştir. Organizasyonu Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Bora Bayer’in gerçekleştirdiği sergi 30 Aralık 2015 tarihine kadar izlenebilir.

ODUN KOMURCULERI (1) IMG_4067 IMG_4082 IMG_4084 IMG_4105

IMG_2278 IMG_2277

Melihat Tüzün “Doğadan Dönüş” Gravür Sergisi

11. kişisel sergisini üniversitemizde açan Tekirdağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Melihat Tüzün’ün gravür sergisi “Doğadan Dönüş” sanatseverler ile buluştu.

Sanatçının eserlerinde; insanın doğa ile olan etkileşimine ayna tuttuğu ve gittikçe yoğunlaşan biçimde ‘çevre’ sorunlarına odaklandığı, doğa ile ilişkimizi irdelediği ve bu konuda bizleri özeleştiri yapmaya davet ettiği görülmektedir.

Eski Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayla Ersoy ve sanatçının hocası Prof. Serap Murathanoğlu Eyrenci’nin onur konuğu olduğu açılışta, Rektör Danışmanımız Prof. Ataç Soysal, Kocaeli Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Prof. İnsel İnal, Doç. Dr. Safiye Başar, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölüm başkanı Doç. Rıza Kuruüzümcü yanı sıra hocalarımız, Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve üniversitemizden pek çok öğrenci de iştirak etmiştir.

Organizasyonunu Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Bora Bayer’in, açılışını Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu’nun yaptığı sergi 30 Aralık 2015 tarihine kadar 4. Blok giriş fuaye alanında görülebilir.

melihattuzun-01

DI0A6257DI0A6273

DI0A6241DI0A6250DI0A6218 DI0A6229 DI0A6278 DI0A6283   DI0A6228 DI0A6236

Yerel basında UKKSA Çalıştayı

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi UKKSA tarafından her yıl düzenlenen kültür çalıştaylarına bir yenisi daha eklenmiştir. Farklı disiplinlerden pek çok sanatçının yer aldığı etkinliğin 5-15 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşen bölümüne Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesini temsilen Bora Bayer davetli sanatçı olarak katılmış, 150X150 akrilik çalışma gerçekleştirmiştir. Yabancı sanatçıların da yer aldığı etkinlikte kavramsal sanattan, sürrealist yaklaşımlara kadar çeşitli resim çalışmaların yanı sıra, mermer heykel çalışmaları  gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında konuya ilgi gösteren yerel basından Datça Detay, etkinliği büyük bir titizlikle kaleme alarak izleyicilerine duyurmuştur. Etkinlik kapsamında üretilerek akademiye bağışlanan çalışmalar, UKKSA tarafından 2015 “Galeri Artist Sanat Fuarı’nda yer alacaktır.

http://www.datcadetay.com/eylulde-bir-betce-gunlugu.html

FullSizeRendereylul-betce-4 (1)

IMG_1710

IMG_1690 IMG_1748

IMG_1724

IMG_1740

IMG_1719eylul-betce-1

GRAFİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ MATBAA GEZİSİNE KATILDI

Grafik Bölümü öğrencileri, Grafik Üretim Teknikleri dersi kapsamında 29 Nisan tarihinde düzenlenen matbaa gezisine katıldılar. Öğrencilere, Grafik Bölümü başkan yardımcısı Yrd. Doç. Irmak Akçadoğan ve öğretim görevlisi Ezgi Karaaata eşlik ettiler. Gerçekleşen teknik gezi sırasında, dönem boyunca öğrendikleri teorik bilgileri pekiştiren öğrenciler, günümüzde kullanılan birçok baskı teknolojisini yerinde görme fırsatını elde ettiler. Baskı süreçleriyle ilgili profesyonellerden çeşitli bilgiler aldılar. Bu geziye ev sahipliği yapan Ege Basım Matbaa ve Reklam Sanatları Ltd. Şti’ne ve baskı süreçleriyle ilgili öğrencilerimizi aydınlatan Sayın Damla Güven’e teşekkür ederiz.

matbaa01 matbaa02 matbaa03 matbaa04 matbaa05

GRAFİK BÖLÜMÜ MEZUNUMUZ ŞEYMANUR DURAK’IN BAŞARISI

Doğuş Üniversitesi Grafik Bölümü’nden 2011 yılında başarıyla mezun olan Şeymanur Durak, üniversite eğitimi boyunca birçok ajans ve matbaada staj yaptı. Lisans eğitimini tamamlamasının ardından, stajyer olarak çalıştığı Kemal Molu’nun yanında profesyonel çalışma yaşamına başladı. Bir süre sonra yüksek lisans eğitimi için University of Arts London’a giden Şeymanur, iş yaşamına daha yakın olmak için, Milano’nun önemli ajanslarıyla birlikte çalışan ve sektörle iç içe olan Scuola Politecnica di Design’da Visual Design üzerine eğitimine devam etti. Eğitiminin son döneminde olan mezunumuz, okulun sunduğu imkanlarla Eylül 2014 itibariyle Milano’da tasarım çalışmalarına devam edecektir.

seyma01

seyma02

ESKİZ KİTAPÇIĞI TASARIMI

seyma03

seyma04

seyma05

FLORANSA İÇİN REHBER KİTAP TASARIMI

Touring Club Italiano için hazırlanan bu rehber kitap tasarımı projesinde ‘ Charlotte Orsi Mazzucchelli ‘ ile ortak çalışma yapılmıştır. Tasarım, değerlendirme jürisi tarafından Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

seyma06seyma07seyma08seyma09seyma10

TİPOGRAFİ HAKKINDA KATALOG TASARIMI

seyma11seyma13seyma12

9. Uluslararası Desen Bienali Pilsen 2014

pilsen-2014

9. ULUSLARARASI DESEN BİENALİ PİLSEN 2014

Son Katılım Tarihi: 31 Mayıs 2014

Katılım şartları: www.bienale-plzen.cz

Katılım formu: http://bienale-plzen.cz/files/2013/10/biennial2014_application_form.pdf

Web sayfası: www.bienale-plzen.cz

————————————————-

9th INTERNATIONAL
BIENNIAL OF DRAWING
PILSEN 2014

International Biennial of Drawing Pilsen is a unique art competition in a specific category of monochromatic drawings. The competition takes place every even year. The exclusivity of the project, highlights the method of selection of works for the exhibition and awards. Selection is carried out by an international jury, consisting of experts in drawing. Here are general conditions of the 9th International Biennial of Drawing Pilsen 2014, which were agreed in October 2013.

Exhibition date: 8 October – 16 November 2014

Terms of participation:
1) Monochrome drawings
2) Maximum dimension 100X70 cm – dimension of paper
3) We accept maximum 5 works created after 2010
4) Payment of an entry fee of 50 EUR for foreign artists
5) Deadline for applications is on 31 s t May 2014
Each drawing will be judged individually.
Sets of drawings are accepted only when drawings put together make maximum size 100 X 70 cm.

Terms, applications and all about Biennial can be found at www.bienale-plzen.cz
Here is a link to download the application form:
http://bienale-plzen.cz/files/2013/10/biennial2014_application_form.pdf

The drawings and the application form including the payment receipt
must be sent by 31 May, 2014.
Prizes:
Works exhibited at the 9th International Biennial of Drawing Pilsen 2014
will be judged by a qualified international jury. This jury will also award the Grand Prix.
An international jury has the right to award a special prize and the short list /certificate of the highest quality/.
Biennial of Drawing Pilsen is part of the main program Plzeň-European Capital of Culture 2015.
Contact :
Mgr. Gabriela Darebná, Executive Director of the Biennial, mobile phone +420 732 202 800
Alena Lumerdingová, Assistant, mobile phone +420 777 301 800

Office address:
Tylova 2929/59, 301 00 Plzeň, Czech Republic
info@bienale-plzen.cz, www.bienale-plzen.cz
skype: biennial-drawing-pilsen

ERDAL ATEŞ SERGİSİ “KARŞI DUVARLAR”LA DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE

ERDAL ATEŞ’İN “KARŞI DUVARLAR 2013” başlıklı resim sergisi 11-22 Kasım 2013 tarihlerinde Doğuş Üniversitesi K Blok Fuaye alanında Şeli Sanat Art Project işbirliğiyle sanatseverlerle buluşuyor.
Erdal Ateş’in atıl, terk edilmiş mekanların kavlak, dökük duvarlarını yansıttığı renk katmanlarında bir gezintiye çıkmak isteyenler için sergi açılışı 11 Kasım 2013 Pazatesi günü saat 16.30’da.

“Karşı Duvarlar”da sanatçı; yıkık, dökülmüş, kavlak sıvalı duvarların görsel tanıklığını yapmaktadır. Bırakılmış bu hüzünlü duvarlara düşlemsel bir pencereden bakan ressam bunu baskın renk katmanlarıyla harmanlayarak yorumlamaktadır.
Kendi deyimi ile: “Bir ironi ya da humour belki de duvara duvarı asmak”.

Erdal Ateş plastik sanat çalışmalarına “Sosyomorfik Sanat” ana başlığı altında maddi kültür nesnelerinin antigeometrik görüntüleri/yapıları üzerine odaklayarak başlamış, aynı anlayışta çalışmalarını bir başka izlekte, “Karşı Duvarlar” başlığı ile sürdürmektedir.

Bu resim dilini, biçemini Ateş, sonraki yıllarda geliştirdi ve bugüne getirdi. Sanatçı atıl mekânların duvarlarına; “kavlak, dökük” sıvalara odaklandı. Kendine yalnızca bu dökük, kavlak sıvalı duvarları konu edindi. Sürekli olarak gecekondu bölgelerine ve kentsel dönüşüm yaşanan bölgelere gitti, görsel notlar aldı. Sanatçı çoğu zaman o katmanları, dokuları söküyor atölyesine taşıyordu. İşte bu katmanları tuvale sokma düşünce ve duygusu Ateş’i zor ve uzun bir çalışma dönemine itti. Tam üç yıl renk katmanları elde edebileceği -altı metrelik- bir tür fırınlama sistemini kurdu. Makine sistemi kadar işin kimyasal maddeleri de karmaşıktı. Sonunda istediği -elastiki ve kırılgan- katmanları elde etmeyi başarmıştı. Bu çalışmayı bir boya kimyageri ve genç bir yardımcı ile gerçekleştiriyordu.

Resimlerindeki derinlik duygusunu imleten renk katmanlarının çıkış noktası, işte o kavlak, dökük duvar sıvalarıdır.

Boya resmin dışında ipekbaskı, video projeksiyon, yerleştirme,ışık düzenleme alanlarında çalışmalar yapan Ateş’in Ağustos 2013 tarihlerinde İngiltere’deki uluslararası Çağdaş Plastik Sanatlar Festivali olan Colony Projects’in Colony 13 Cardigan’da “Opposite Walls” adlı eseri izleyicilerle buluştu.

İletişim için:

Şeli Abut BENHABİB
05422375241
www.selisanat.com
selibenhabib@gmail.com

Sanatçı Hakkında: ERDAL ATEŞ
1971 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite lisans eğitimini sosyoloji alanında tammaladı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı.
Boyaresimin dışında video projeksiyon, enstalasyon, fotoğraf ve nesne-ışık düzenlemeleri çalışma alanlarını oluşturmaktadır.
Çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.
Kişisel Sergiler
2006 Karaca Sanat Galerisi (Ankara), 2008 Hacettepe Üniversitesi Ahmet Göğüş Sanat Galerisi (Ankara), 2009 Anadolu Sanat Galerisi (Ankara), 2011 Galeri Artist (İstanbul), 2011 Galeri Akdeniz (Ankara), 2011 Galeri Altan (Adana), 2013 Galeri Bu (İstanbul), 2013 Galeri Akdeniz (Ankara), 2013 Ren Art Gallery (İstanbul), 2013 Kırmızı Ardıçkuşu Sanat Galerisi (İzmir)
Katıldığı Karma Sergiler
1998 Devlet Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi Resim Sergisi (Ankara), 2001 Praksis Resim Atölyesi (Ankara), 2005 Alman Kültür Merkezi Sanat Galerisi (Ankara), 2007 Karaca Sanat Galerisi 10. Yıl Sergisi (Ankara), 2012 Berlin Bienali- Artwiki

davet2